Zamieć śnieżna to nie zawieja - choć obie bywają niebezpieczne. Jaka jest różnica?

Czym jest zamieć? Choć wiele osób używa tego słowa zamiennie z zawieją oraz burzą śnieżną, trzeba podkreślić, że znacząco się od siebie różnią. Zamieć śnieżna to osobne zjawisko, które nie powinno być mylone z żadnym z pozostałych. Czym jest i jak powstaje? Odpowiadamy.

Z pojęciami zamieci oraz zawiei śnieżnej spotkaliśmy się pewnie w swoim życiu niejednokrotnie. Większość osób kojarzy je z zimą i trudnymi warunkami atmosferycznymi, co jest poniekąd słuszne. Trzeba jednak podkreślić, że są to dwa odrębne zjawiska, które często, nawet w mediach, bywają ze sobą nieświadomie mylone. Co więcej, samej zamieci śnieżnej może towarzyszyć wystąpienie zawiei. W jaki sposób dochodzi do ich powstania? Czym się różnią i co to jest tzw. "blizzard"? Na te pytania odpowiadamy w artykule. 

Zobacz wideo Gradobicie, burza i śnieg w Warszawie

Jak powstaje zamieć? Definicja zamieci śnieżnej

Czym właściwie jest zamieć śnieżna? To unoszenie i przemieszczanie śniegu przez wiatr. Warto dodać także, że przenoszony śnieg musiał wcześniej zalegać na ziemi, by doszło do zjawiska, które nazywamy zamiecią. Trzeba podkreślić też, że opady śnieżne przy nim nie występują - a przynajmniej nie muszą. 

Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl.

By doszło do powstania zamieci potrzebny jest oczywiście śnieg zalegający na powierzchni. Musi być on jednak podatny na działanie wiatru - taki jest np. suchy śnieg. Zamieć śnieżną jest w stanie stworzyć już wiatr wiejący z prędkością powyżej 20 kilometrów na godzinę. Oczywiście im silniejszy wiatr i jego porywy, tym poważniejsze zagrożenia dla człowieka stwarza zamieć. Jednym z nich są np. zaspy śnieżne, które przy silnym wietrze tworzą się szybko i mogą stanowić w szczególności utrudnienia dla kierowców. 

Zamieć śnieżna a zawieja - czym się różnią?

Jeżeli wyjaśniliśmy już pojęcie zamieci śnieżnej, warto przejść do zawiei i różnicy między tymi zjawiskami. Zawieja śnieżna powstaje, gdy występują opady śnieżne, a także silny wiatr. Tego rodzaju zjawisko nazywa się hydrometeorologicznym, czyli związanym m.in. z występowaniem opadów atmosferycznych. W trakcie zawiei śnieg także przemieszczany jest przez wiatr. Z kolei bardzo silne zawieje nazywane są już śnieżycami. 

Czym jest "blizzard"? Czyli co jeszcze warto wiedzieć o zjawisku zamieci śnieżnej

Interesując się zjawiskiem zamieci śnieżnej możemy spotkać się także z pojęciem "blizzard". To nazwa używana w Stanach Zjednoczonych, do określenia zamieci. Blizzard występuje najczęściej w obszarach górskich, gdzie wiatr osiąga większą prędkość ze względu na otwartą przestrzeń i brak obiektów, które mogłyby go spowalniać. By jednak powstał blizzard konieczne są określone warunki, którymi jest m.in. stała prędkość wiatru wynosząca od ok. 50 do 90 km/h. Podczas blizzardu ograniczona jest także widoczność do zaledwie kilkuset metrów. Jego charakterystycznym elementem jest również znaczny spadek temperatury - od 10 do nawet 30 stopni poniżej zera.