Zawieja czy jednak zamieć? Te pojęcia nierzadko używane są wymiennie, co może nieświadomie wprowadzać w błąd, ponieważ są to zdecydowanie oddzielne zjawiska. Co więcej, zawieja może występować w tym samym czasie, co zamieć. Tym, co je odróżnia, jest przede wszystkim wystąpienie opadów. Jak powstaje i w jaki sposób rozpoznać zawieję? Czym w takim razie jest zamieć? Wyjaśniamy w dalszej części tekstu.
Zawieja, jak można się domyślać, ma związek przede wszystkim z wiatrem oraz śniegiem. W przypadku tego zjawiska wiatr musi wystąpić jednocześnie z opadami śniegu. W związku z tym, zawieja jest to nic innego, jak zjawisko hydrometeorologiczne - czyli takie, które jest związane m.in. z wystąpieniem opadów atmosferycznych. Co na ten temat mówi Słownik Języka Polskiego PWN? Według jego definicji, zawieja to "śnieżyca połączona z silnym wiatrem". Czym zatem jest zamieć?
Jak już wspomnieliśmy, zawieja jest ściśle związana z wystąpieniem opadów. Przy zamieci z kolei, opady nie występują. Kiedy wiatr przenosi śnieg zalegający na powierzchni Ziemi, wówczas mówimy o zamieci. Jeżeli z kolei podmuchy wiatru przenoszą śnieg zalegający na powierzchni, a przy tym występują także opady śniegu, wówczas mamy do czynienia z wystąpieniem zarówno zamieci, jak i zawiei.
Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl.
Do powstania zamieci oraz zawiei konieczny jest oczywiście wiatr. Ten wiejący z prędkością nawet powyżej 20 kilometrów na godzinę jest już w stanie przesunąć zalegający na ziemi, nieubity jeszcze śnieg. Podczas silnej zawiei, śnieg nie zdąży opaść nawet na powierzchnię. Zamiecie oraz zawieje występują także w różnym stopniu nasilenia i w zależności od prędkości wiatru, bywają mniej lub bardziej niebezpieczne.
Już słaby bądź umiarkowany wiatr przy zawiei oraz zamieci może spowodować na drogach utrudnienia, których zdecydowanie lepiej nie lekceważyć. Powstające w wyniku tych zjawisk zaspy śnieżne powinny nakłaniać kierowców do ściągnięcia nogi z gazu i znacznie ostrożniejszej jazdy. Nawet przy stosunkowo słabym wietrze, jego podmuch może wynieść kilkadziesiąt kilometrów na godzinę, a przy opadach czy zalegającym suchym śniegu łatwo o szybką zmianę sytuacji i ewentualny wypadek. Z kolei silny wiatr - wichura, może przy opadach i zalegającym śniegu całkowicie przykryć znajdujące się drogach przedmioty i w znaczącym stopniu ograniczyć widoczność.