Wiadomości
-
Zmętnienie to ograniczenie widoczności. Czym różni się od mgły czy zamglenia?
Zmętnienie, zamglenie, mgła - te wszystkie zjawiska dotyczą ograniczenia widoczności. Czym się różnią? Kiedy mamy do czynienia ze zmętnieniem?
-
Ziarna lodowe. Jak powstaje "lodowy deszcz"?
Ziarna lodowe, często mylone z gradem, są rodzajem opadu atmosferycznego, który wyglądem przypomina przezroczyste kulki lodu. Jakie warunki muszą zaistnieć, aby powstały ziarna lodowe?
-
Zamieć śnieżna. Jakie warunki muszą zaistnieć, aby do niej doszło?
Zmieć śnieżna to zjawisko, które występuje w naszej szerokości geograficznej występuje zimą, gdy ilości zalegającego śniegu są obfite i towarzyszą im silne porywy wiatru. Czy zamieć może być niebezpieczna?
-
Zamglenie a mgła. Na czym polega różnica?
Zamglenie i mgła to zjawiska, z którymi spotkał się chyba każdy z nas. Na czym polega różnica między nimi? Kiedy mamy do czynienia z mgłą, a kiedy tylko z zamgleniem? Odpowiedź znajdziesz poniżej.
-
Wir pyłowy. Jak powstaje to zaskakujące zjawisko i gdzie można je obserwować?
Wir pyłowy jest zjawiskiem atmosferycznym, które może wprawić w niemałe zdziwienie wszystkim, którzy go zaobserwują. Powodem tego jest fakt, że do jego uformowania może dojść zwłaszcza w przypadku ładnej, słonecznej pogody. Co to jest wir pyłowy? Jak dochodzi do jego powstania?
-
Wichura pyłowa. Czym różni się od burzy piaskowej? Jak powstaje?
Wichura pyłowa to dość niecodzienne zjawisko, które ma związek z silnym wiatrem i odpowiednim ukształtowaniem terenu. Jest ono często mylone z burzą piaskową, jednak co do zasady różni je sporo czynników. Co to jest wichura pyłowa? Jak powstaje?
-
Śnieg ziarnisty, czyli lodowa mżawka. Jak powstaje i gdzie można go zaobserwować?
Śnieg ziarnisty to rodzaj opadu, który często bywa niezauważany lub mylony. Dzieje się tak ze względu na jego właściwości fizyczne, ale też okoliczności w których spada na ziemię. Jak powstaje śnieg ziarnisty i jak go rozpoznać?
-
Pył wodny możesz zobaczyć już tego lata! Co to za zjawisko?
Pył wodny to zjawisko, do którego zaistnienia potrzebny jest dość mocny wiatr będący w stanie poderwać z powierzchni wody pojedyncze krople, tworząc z nich widoczną z oddali mgiełkę. Na czym polega zjawisko pyłu wodnego?
-
Pył diamentowy. Gdzie można zobserwować to wyjątkowe zjawisko atmosferyczne?
Pył diamentowy to rodzaj opadu atmosferycznego, którego próżno wypatrywać w naszej strefie klimatycznej. Jest on natomiast zjawiskiemy typowym dla obszarów okołobiegunowych. Jak powstaje pył diamentowy?
-
Krupy śnieżne, czyli zjawisko które może zwiększyć ryzyko zejścia lawiny. Jak powstaje?
Krupy śnieżne to rodzaj opadu atmosferycznego, który trudno zaobserwować na terenie zamieszkałym przez ludność. Spotkać go można natomiast w wysokich partiach gór, gdzie w połączeniu ze śniegiem zdecydowanie podnosi on ryzyko zejścia lawiny. Jak powstaje krupa śnieżna?
-
Czym jest zawieja? Co odróżnia ją od zamieci? [PORADNIK POGODOWY]
Kiedy mówimy o zawiei, a kiedy jednak o zamieci śnieżnej? Co odróżnia od siebie oba te zjawiska i czy mogą występować jednocześnie? Odpowiadamy na te pytania i rozwiewamy wątpliwości.