IMGW ostrzega przed silnymi upałami. Prognozowane są alerty drugiego stopnia

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia dotyczące silnych upałów na kolejnych kilka dni. Taka pogoda prognozowana jest w kilku regionach w kraju. Niewykluczone są alerty drugiego stopnia.

Najbliższe dni będą charakteryzować się upalną temperaturą. Należy więc pamiętać, że intensywny wysiłek w czasie upałów oraz zbyt długie przebywanie na słońcu może doprowadzić do urazu termicznego. Objawami przegrzania są: osłabienie, zawroty głowy, pragnienie, nudności i wymioty, kurcze mięśni, a nawet utrata przytomności.

Zobacz wideo Czym się różni pogoda od klimatu? „Są jak nastrój kontra charakter"

Instytut Meteorologii i Gospodarki alarmuje. W środę wystąpią silne upały

Od środy zaczną obowiązywać alerty dotyczące silnego upału. Alert drugiego stopnia obejmie takie regiony jak: województwo lubuskie, województwo wielkopolskie i województwa dolnośląskiego z wykluczeniem powiatów południowo-wschodnich. Z kolei alert pierwszego stopnia obowiązywać będzie w następujących województwach: zachodniopomorskim, pomorskim, kujawsko-pomorskim, opolskim i dolnośląskim (poza powiatami objętymi alertem drugiego stopnia oraz położonymi na południu).

Więcej informacji o pogodzie znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Pogoda na sierpień - zdjęcie ilustracyjnePogoda długoterminowa - sierpień 2022. Groźne burze i tropikalne noce

W czwartek też będzie gorąco. W których regionach będą obowiązywać alerty?

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej planuje ogłosić alerty również w czwartek. Będą one obowiązywać w tych samych regionach co w środę, ale też na innych obszarach. Ale drugiego stopnia może objąć więc także województwo świętokrzyskie, podkarpackie i małopolskie. Ostrzeżenie pierwszego stopnia prognozowane jest natomiast w województwie mazowieckim i lubelskim.

Powrót upałów - mapa temperatury na czwartek 4 sierpnia 2022Pogoda. Czy będzie jeszcze ciepło? Termometry pokażą 37 stopni

W czwartek mogą pojawić się też burze z gradem. Alerty pierwszego stopnia pojawić się mają na terenie zachodniopomorskiego, pomorskiego i kujawsko-pomorskiego.

Przypominamy, że ostrzeżenia przewidują występowanie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia.