Pogoda. IMGW o zagrożeniach klimatycznych w czwartek. "Wartości notowane rzadziej niż raz na 20 lat"

Pogoda w czwartek przyniesie upał w niemal całym kraju. Nieco chłodniej będzie tylko na krańcach wschodnich. IMGW opublikował prognozę maksymalnej temperatury powietrza na ten dzień, która ma na celu dostarczenie informacji o zagrożeniach klimatycznych. Możemy spodziewać się nawet 36 stopni Celsjusza.

"W dzień bezchmurnie lub zachmurzenie małe. Temperatura maksymalna od 27 st. C na północnym wschodzie, 30 st. C w centrum do 36 st. C na zachodzie; w rejonach podgórskich około 26 st. C. Wiatr słaby i umiarkowany, południowo-wschodni i południowy" - zapowiadał pogodę na czwartek IMGW na Twitterze. 

Pogoda. IMGW o zagrożeniach klimatycznych. Temperatura na 4 sierpnia na tle warunków wieloletnich

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej w ramach prac testowych nad służbą klimatologiczną, mającą na celu informowanie o zagrożeniach klimatycznych, porównał prognozowane na 4 sierpnia warunki termiczne do wartości wieloletnich z lat 1991-2020. 

Zobacz wideo Czym się różni pogoda od klimatu? „Są jak nastrój kontra charakter"

Jak wyjaśnia instytut, według przeciętnych warunków klimatycznych z wymienionych lat, w tym okresie możemy spodziewać się temperatury maksymalnej od 22,5 do 27,5 stopnia Celsjusza. Tymczasem zgodnie z prognozami w czwartek będzie znacznie cieplej. 

Więcej informacji na temat prognozy pogody znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

W związku z napływem gorących mas powietrza z południa najwyższa przewidywana temperatura wyniesie aż 36 stopni Celsjusza (Szczecin). Obszar, na którym będzie 30 stopni Celsjusza lub więcej jest jednak znacznie bardziej rozbudowany - to aż 23 z 49 stacji synoptycznych. 

Pogoda na sierpień - zdjęcie ilustracyjnePogoda długoterminowa - sierpień 2022. Groźne burze i tropikalne noce

W Kołobrzegu, Koszalinie, Świnoujściu i Szczecinie prognozowana temperatura będzie o ponad 10 stopni wyższa niż wartości oczekiwane, a na 69 proc. stacji wartości dodatniej anomalii przekroczą 3 stopnie. "Z pewnym uproszczeniem można stwierdzić, że tak wysokie wartości TMAX notowane są na tych stacjach rzadziej niż raz na 20 lat (prawdopodobieństwo przekroczenia wynoszące 5 proc.)" - wskazuje IMGW

Prognoza pogody na 5 dni - zdjęcie ilustracyjnePogoda na pięć dni. Czeka nas pogodowy rollercoaster

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina