Pogoda. Do kiedy utrzyma się upał? Duża zmiana w weekend

Pogoda w ostatnich dniach przyniosła nam duże ocieplenie - maksymalna temperatura powietrza niemal w całej Polsce była bliska lub przekraczała 30 stopni Celsjusza. Kiedy możemy liczyć na ochłodzenie? Z prognoz IMGW wynika, że już w weekend czeka nas spora zmiana pogody.

Upalna pogoda w Polsce trwa od środy. W ciągu dnia na termometrach możemy zobaczyć nawet do 35 stopni Celsjusza. Już w piątek ma jednak nadejść zmiana - nad kraj nasunie się chłodny front atmosferyczny z opadami deszczu i burzami. 

Zobacz wideo Czym się różni pogoda od klimatu? „Są jak nastrój kontra charakter"

Pogoda. W weekend spora zmiana - ochłodzenie i opady 

Zatoka niżowa z chłodnym frontem atmosferycznym ma pojawić się nad Polską już w piątek, ale tylko nad zachodnie regiony. Pozostałe pozostaną w strefie upalnej masy zwrotnikowego powietrza - piszą synoptycy IMGW. W nocy chłodniejsze powietrze nadal będzie napływać do Polski, od zachodu zacznie się natomiast rozbudowywać wyż znad Atlantyku. W sobotę cała Polska będzie w zasięgu wspomnianego wyżu. 

Maksymalna temperatura powietrza spadnie - w Suwałkach prognozuje się zaledwie 19 stopni Celsjusza. 22-25 stopni w centrum i na zachodzie. Tylko na wschodzie możliwy jeszcze upał do 30 stopni C. W niemal całym kraju możliwe będą także burze. 

Pogoda. IMGW wydał alerty przed upałemPogoda. IMGW wydał czerwone alerty przed upałem. Na zachodzie burze

Więcej informacji na temat prognozy pogody znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Pogoda na niedzielę znacznie spokojniejsza. Przelotnie popada deszcz 

W niedzielę Polska będzie w zasięgu wyżu z centrum nad Atlantykiem. Na wschodzie i nad morzem słonecznie, w pozostałych regionach zachmurzenie małe i umiarkowane. Nad morzem możliwe przelotne opady deszczu. Maksymalna temperatura powietrza od 19 do 25 stopni Celsjusza. Wysoko w Sudetach od 9 do 12 stopni. Wiatr raczej słaby i umiarkowany, miejscami okresami porywisty. 

Upał w Polsce - nawet 40 stopni na połódniuUpał w Polsce. IMGW: Temperatura odczuwalna może przekroczyć 40 stopni

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina