Pogoda na sierpień. Druga połowa miesiąca może przynieść największe upały tego lata. Ale także suszę

Po chwilowym ochłodzeniu upały powrócą do Polski. Możliwe, że będzie to wręcz najgorętszy okres tego lata. Wysokiej temperaturze będą jednak towarzyszyć niedobory opadów, co pogłębi suszę hydrologiczną.

Synoptycy z portalu fanipogody.pl zaprezentowali długoterminową prognozę pogody do końca sierpnia. "Czeka nas ogromny deficyt opadów i pogłębiająca się susza hydrologiczna" - zapowiadają eksperci.

Zobacz wideo Kto odpowiada za ekstremalne zjawiska pogodowe?

Prognoza pogody na sierpień. Po chwilowym załamaniu pogody do Polski powrócą upały

W środę 6 sierpnia, po kilku upalnych sierpniowych dniach, nastąpiło pewne załamanie pogody. Temperatura w ciągu najbliższych dni ma być umiarkowana, jednak synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej przepowiadają, że ochłodzenie będzie tylko chwilowe. "Prognozy długoterminowe wskazują na ponowną falę upałów od czwartku [11 sierpnia - red.]" - czytamy w poście na Twitterze

Według modeli tegoroczny sierpień będzie miesiącem z temperaturą powietrza powyżej normy wieloletniej, a zarazem utrzymującymi się niedoborami opadów, co doprowadzi do pogłębiania się suszy hydrologicznej. "Na głównych rzekach mogą być ustanowione nowe rekordy na stacjach wodowskazowych w kolejnych tygodniach" - czytamy. Szansa na wystąpienie opadów zwiększy się w drugiej połowie miesiąca. Będą im jednak towarzyszyły wysokie wartości na termometrach. 

Więcej aktualnych wiadomości pogodowych znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Ile pić wody w gorące dni? (zdjęcie ilustracyjne)Czujesz pragnienie? Już jesteś odwodniony. Ile wody powinniśmy pić?

Upały w Polsce. Druga połowa sierpnia może okazać się najgorętszym okresem lata

Portal dobrapogoda24.pl podaje natomiast, że druga i trzecia dekada sierpnia zapowiada się "wyjątkowo gorąco". Zdaniem ekspertów temperatura w tym czasie może przekroczyć 30-38 stopni Celsjusza, i niewykluczone, że "będzie to najcieplejszy okres tegorocznego lata". "Stan wody np. w Wiśle po chwilowym aktualnym wzroście ponownie zacznie spadać w okolice rekordowego minimum" - czytamy.

Morze Bałtyckie - zdjęcie ilustracyjnePolska na 1. miejscu od końca ws. jakości wody w kąpieliskach