40 stopni w lato w Polsce będzie normą? "Zacznijmy się przyzwyczajać" do klimatu tropikalnego

Według naukowców zmiany, jakie zachodzą w pogodzie, związane są ze zmianami klimatycznymi i niosą ze sobą biologiczne i społeczne skutki. W 2021 roku nawet na Syberii zanotowano 38 stopni, a w kwietniu 2022 roku w Indiach było aż 51 stopni. Do upałów, także w Polsce, trzeba się będzie przyzwyczaić.

- Wysokie temperatury nie są czymś wyjątkowym, ale ich kumulacją już tak - powiedział w rozmowie z The Pioneer geograf i badacz klimatu Heinz Wanner. Profesor w Instytucie Badań nad Klimatem i Wpływem Klimatu na Uniwersytecie w Bernie przewiduje, że w Europie Środkowej latem będą pojawiały się temperatury rzędu 43 stopni, zamiast maksymalnie 35 stopni.

W lecie w Polsce będzie tropikalnie. Poza upałami problemem dla Europy Centralnej będą też susze

Oznacza to, że także w Polsce w lecie zamiast klimatu umiarkowanego będzie występował klimat tropikalny. Wysoka temperatura nie jest jednak ostatnim problemem, z jakim będą musieli mierzyć się ludzie z powodu zmian klimatu. Kolejnym jest susza. 

W czasopiśmie "Nature Geoscience" opublikowano badanie z 2021 roku, w którym stwierdzono wprost, że Europa wysycha. Naukowcy zbadali słoje 147 europejskich dębów - niektóre z drzew datowane są nawet na 75 rok p.n.e. Na tej podstawie mogli opracować zmiany hydroklimatyczne, które miały miejsce na przestrzeni wieków. 

Okazało się, że nasilająca się od 2015 roku susza nigdy wcześniej nie występowała w takiej skali. - Nasze odkrycia pokazują, że nigdy wcześniej Europa Środkowa nie doświadczyła takiej suszy, jak w ciągu ostatnich pięciu lat - powiedział główny autor badań prof. Ulf Büntgen z Wydziału Geografii w Cambridge.

Dzięki próbkom naukowcy określili lata bardzo wilgotne i bardzo suche. Z analiz wynika, że w ciągu ostatnich lat Europa staje się coraz bardziej sucha. - Dostrzegliśmy gwałtowny spadek ilości wody, po wiekach powolnego spadku. To szczególnie niepokojące informacje dla rolnictwa i leśnictwa. Bezprecedensowe obumieranie lasów w dużej części Europy Środkowej potwierdza nasze wyniki - dodał  współautor prof. Mirek Trnka z CzechGlobe Research Center w Brnie. 

Upały i susze już teraz doprowadzają do wysychania rzek i zbiorników wodnych. Jeśli ten trend się utrzyma, to całe regiony już niebawem nie będą nadawały się do zamieszkania.