Pogoda długoterminowa na zimę. Czy czekają nas ekstremalnie niskie temperatury?

Zachód szykuje się na trudną zimę, jeśli zabraknie surowców takich jak gaz. W związku z tym wiele osób już teraz zastanawia się, jaka pogoda czeka nas na początku przyszłego roku. Znamy najnowsze prognozy.

Wstępna prognoza długoterminowa na zimę jest dostępna na stronie internetowej Narodowej Administracji Oceanicznej i Atmosferycznej (NOAA), która opiera się na modelu CFSv2. Jaka zima nas czeka?

Zobacz wideo Czym się różni pogoda od klimatu? „Są jak nastrój kontra charakter"

Pogoda długoterminowa na zimę. Będzie ciepło 

Zgodnie z prognozami nie zapowiada się na zimę z ekstremalnie niskimi temperaturami powietrza. Wręcz przeciwnie - od stycznia do marca przyszłego roku w Europie mają one być powyżej normy. Oznacza to, że możemy spodziewać się dość ciepłej zimy. 

Na zachodzie i północy będzie cieplej o średnio 0,5-1 st. Celsjusza. Z kolei w centrum i Rosji zima ma być cieplejsza o 1-2 stopnie. 

Więcej informacji na temat prognozy pogody znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Pogoda na zimę. Co z opadami? 

Prognoza opadów jest już o wiele bardziej zróżnicowana - przewidywania są tutaj o wiele mniej dokładne niż w przypadku temperatury. Według NOAA jednak na brak potrzebnego deszczu i śniegu narzekać będą mieszkańcy Bałkanów i Skandynawii.

W zachodniej części Europy z kolei opady mają być wyższe niż zazwyczaj o tej porze roku. Czy będzie tak również w Polsce? Dla naszego regionu przewiduje się opady deszczu i śniegu w normie. Wiele wskazuje więc na to, że czeka nas zima podobna do ubiegłorocznej. Z pewnością nie zabraknie okresów z silniejszym mrozem czy zwiększonymi opadami śniegu, jednak zdecydowanie nie będą one dominującymi i raczej nie potrwają długo. 

Prognoza długoterminowa jest obarczona dużą niepewnością. Wynika to z ryzyka wystąpienia nagłych  zjawisk meteorologicznych, jak i z różnorodności wykorzystywanych w modelach prognostycznych założeń fizycznych, statystycznych oraz równań matematycznych. 

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina