Pogoda. IMGW wydał ostrzeżenia przed upałem i burzami. Może pojawić się grad

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie meteorologiczne obowiązujące w piątek. Dotyczą one upałów oraz burz, które w piątek mogą się pojawić w wielu miejscach Polski. Miejscami może pojawić się grad.

Ostrzeżenia pierwszego stopnia przed upałami wydano dla północnozachodniej części Polski. Dotyczą województw: zachodniopomorskiego, pomorskiego, lubuskiego, wielkopolskiego i kujawsko-pomorskiego. Zagrożenie spowodowane burzami może wystąpić w centralnej i wschodniej Polsce.

Więcej podobnych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Kto odpowiada za ekstremalne zjawiska pogodowe?https://wiadomosci.gazeta.pl/imgw

Ostrzeżenia przed upałem i burzami w piątek 12 sierpnia

W piątek przeważać będzie zachmurzenie duże i umiarkowane. Jedynie na krańcach wschodnich będzie duże. W centrum oraz południowo-wschodniej Polsce pojawią się przelotne opady deszczu oraz burze. Według prognoz w trakcie burz opady mogą wynieść 15 mm, a miejscami do 35 mm. Porywy wiatru nie powinny przekraczać 50-65 km/h. Temperatury na północy kraju będą wyjątkowo wysokie. Termometry mogą wskazać od 27 do 31 st. C. W strefie nadmorskiej będzie nieco chłodniej, od 21 do 26 st. C. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, z kierunków wschodnich - przekazują synoptycy IMGW.

Susza w Polsce - zdjecie ilustracyjneUpały wracają do Polski. "Prognozy są bardzo złe". IMGW wydało alerty

Ostrzeżenia meteorologiczne w piątek. W nocy możliwe burze

W nocy z piątku na sobotę zachmurzenie na południu i na wschodzie kraju będzie duże. W części południowo-wschodniej mogą pojawić się burze i przelotne opady deszczu, które mogą wynieść około 15 mm. Minimalna temperatura w nocy w rejonach podgórskich będzie się wahać od 13 do 18 st. C. Wiatr będzie słaby i umiarkowany z kierunków wschodnich. W trakcie silnych burz może osiągnąć prędkość do 60 km/h - informują synoptycy.

Na zachodzie brak opadów wpływa na zagrożenie pożarowe. Według informacji przekazanych przez synoptyków "opady burzowe w tym regionie Polski pojawią się w poniedziałek. Najbliższe dni będą gorące, a nawet upalne na zachodzie Polski".

Pogoda na jesień 2022Pogoda długoterminowa na jesień 2022. Co nas czeka po upalnym lecie?