Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej przedstawił prognozę synoptyczną na tydzień 12-18 września. Wynika z niej, że w ciągu najbliższych dni możemy spodziewać się w Polsce kolejnego ochłodzenia.
Poniedziałek (12 września) jest dniem dość słonecznym dla części mieszkańców kraju. We wtorek zachmurzenie jednak znacząco się zwiększy. "Do czwartku przewaga zachmurzenia umiarkowanego lub dużego i tylko miejscami przelotne opady deszczu, zwłaszcza na północy kraju. Jedynie w środę opady mogą występować w całym kraju. Noce mgliste. Od piątku stopniowe ochłodzenie. Weekend przeważnie pochmurny, deszczowy i znacznie chłodniejszy, z porywistym wiatrem. Możliwe burze" - wymienia Instytut na swojej stronie. Co jednak dalej? Jak pogoda w naszym kraju będzie przedstawiać się w kolejnym miesiącu?
Więcej aktualnych wiadomości z kraju znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl
Zdaniem portalu fanipogody.pl październik będzie miesiącem z dużymi wahaniami pogodowymi. "Nieprzyjemne zgniłe wyże, mgły, okresami silniejszy wiatr, przymrozki i burze" - wymieniają synoptycy. Temperatura powietrza w przyszłym miesiącu, wg specjalistów z IMGW-PIB, będzie mieścić się w normie wieloletniej (lata 1991-2020), jednak opady deszczu mogą już ją przekroczyć na północnym zachodzie kraju, a na południowym wschodzie natomiast plasować się poniżej normy. Z modelu ECMWF wynika, że na najwyższą temperaturę tegorocznego października mogą liczyć mieszkańcy północnej Polski.
"Najnowsza, ale wciąż wstępna prognoza modelu sezonowego CFS wskazuje, że w październiku czeka nas dominacja pogody wyżowej przez około 40-70 proc. czasu" - czytamy. Mimo to synoptycy przepowiadają także dni, w których na pogodę wpływ będą mieć niże znad Atlantyku. Będą one odpowiadać za dużą zmienność warunków atmosferycznych.