Pogoda długoterminowa na październik 2022. Czy czeka nas jeszcze złota jesień?

Pogoda we wrześniu przyniosła nam spore ochłodzenie i pochmurną aurę. Czy jest jeszcze szansa na to, że w październiku zaznamy polskiej złotej jesieni? Według najnowszych prognoz są na to spore szanse!

Pogoda w Polsce obecnie kształtowana jest przez ośrodek przemieszczający się znad Białorusi, który przyniósł napływ chłodniejszych i wilgotnych mas powietrza. W najbliższych dniach taka aura się utrzyma. Jaka pogoda będzie w październiku?

Zobacz wideo Trzaskowski: Neutralność klimatyczna? Jak najszybciej

Pogoda długoterminowa na październik 2022. Spore szanse na złotą polską jesień

Najnowszą prognozę długoterminową na październik 2022 opublikował serwis dobrapogoda24.pl, według którego w październiku nad Europą dominować będzie układ baryczny, który co jakiś czas sprowadzi do naszego kraju cieplejsze powietrze z południowego zachodu. Oczywiście będą też okresy chłodniejsze, ale mają one występować rzadziej. 

Prognozy na październik zostały oparte o amerykański model CFSv2, który wskazuje na liczne występowanie niżów w naszej części Europy, co będzie sprzyjać napływom cieplejszych mas powietrza. Jak wskazuje portal, temperatura w październiku może nas zaskoczyć po chłodnym wrześniu i utrzymać się powyżej normy klimatycznej. 

Więcej informacji na temat prognozy pogody znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Średnia miesięczna temperatura może wynieść o ok. 0,75-1,5 st. Celsjusza powyżej normy i wahać się od 7,4 st. na wschodzie do 9,5 nad morzem. 

Prognozy europejskiego modelu ECMWF również wskazują na odchylenia powyżej normy klimatycznej, ale maksymalnie o jeden stopień Celsjusza. Podobnie jak wcześniej, synoptycy wskazali, że ciepłych dni będzie więcej, ale te chłodne także wystąpią. Miejscami możliwe będą przymrozki, ale raczej nie będą one długotrwałe. Co z opadami? Te najprawdopodobniej będą w normie. 

Prognoza długoterminowa jest obarczona dużą niepewnością. Wynika to z ryzyka wystąpienia nagłych  zjawisk meteorologicznych, jak i z różnorodności wykorzystywanych w modelach prognostycznych założeń fizycznych, statystycznych oraz równań matematycznych.