Pogoda. W kalendarzu lato, a w Tatrach zima. Zaspy do kolan i bałwan na Kasprowym Wierchu

Choć w kalendarzu wciąż trwa lato, w Tatrach pogoda przyniosła w ostatnich dniach prawdziwie zimową aurę. Na Kasprowym Wierchu pojawiła się już spora warstw śniegu, a temperatura spadła nawet do -2 stopnie Celsjusza. Tatrzański Park Narodowy ostrzega - warunki na szlakach są niekorzystne do uprawiania turystyki.

W Tatrach w tym roku zima, a przynajmniej jej pierwsza zapowiedź, przyszła dość wcześnie. Pogoda w wyższych partiach gór przyniosła nam sporo śniegu, spadła też temperatura powietrza. Tymczasem według kalendarza wciąż mamy lato. Jesień ma rozpocząć się już za kilka dni, bo w piątek 23 września. 

Zobacz wideo Czym się różni pogoda od klimatu? „Są jak nastrój kontra charakter"

Pogoda. W Tatrach nawet 20 cm śniegu. "Zaspy sięgają kolan" 

Choć jeszcze przed kilkoma dniami w Tatrach można było zaznać słonecznej i w miarę ciepłej aury, w poniedziałek m.in. Halę Gąsienicową pokrył biały puch. "Pozdrawiamy z Hali Gąsienicowej. Czapki przygotowane?" - czytamy na facebookowej stronie Tatrzańskiego Parku Narodowego. 

Sytuację, jaka panuje w Tatrach, relacjonował reporter TVN24 Konrad Borusewicz, który ukazał m.in. bałwana i bitwę na śnieżki. - Miejscami leży ponad 20 centymetrów śniegu, zaspy sięgają kolan, więc jak na wrzesień w Tatrach jest to spora zima. I długotrwała, bo będzie trwać niemal tydzień - powiedział w rozmowie z reporterem przewodnik tatrzański Paweł Parzuchowski. 

Jesień w parku Źródliska w ŁodziPogoda długoterminowa na październik 2022. Czy czeka nas jeszcze złota jesień?

Więcej informacji na temat prognozy pogody znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Przewodnik zauważył, że wczesnego nadejścia zimy można było dopatrzyć się w ostatnich prognozach oraz sygnałach prosto z natury. - Na przykład świstaki były wyjątkowo w tym roku "wypasione" - powiedział. Mówił też o obrodzeniu wielu owoców w lipcu i sierpniu, co może być "sygnałami, które o czymś świadczą". 

Śnieg w Tatrach. TPN ostrzega: Trudne warunki na szlakach 

"Warunki do uprawiania turystyki są bardzo niekorzystne. W Tatrach świeży śnieg zalega już od wysokości około 1400 m n.p.m. Na szlakach jest bardzo ślisko i mokro. W wyższych partiach Tatr występują oblodzenia, a niski pułap chmur wraz z opadami deszczu ze śniegiem, ograniczają widzialność, co może prowadzić do utraty orientacji w terenie i pobłądzeń. Na niżej położonych szlakach, w wielu miejscach występuje błoto i kałuże" - czytamy w komunikacie Tatrzańskiego Parku Narodowego z wtorku 20 września. 

W Japonię uderzył tajfun NanmadolTajfun Nanmadol uderzył w Japonię. 7 mln ludzi wezwanych do ewakuacji