Długoterminowa prognoza pogody na październik i listopad. Czeka nas piękna polska, złota jesień?

Długoterminowa prognoza pogody na październik i listopad wskazuje, że zapowiada się doskonały czas na jesienne spacery. Z przewidywań synoptyków wynika, że czeka nas kilka tygodni słonecznej i suchej pogody. Choć tegoroczna jesień zapowiada się pogodnie, to przypominamy, że długoterminowe prognozy pogody są obarczone dużą niepewnością.

Astronomiczna i kalendarzowa jesień w tym roku rozpocznie się 23 września i potrwa do początku zimy, czyli 21 grudnia. Synoptycy przewidują, że w tym roku czeka nas piękna polska, złota jesień

Zobacz wideo Trzaskowski: Neutralność klimatyczna? Jak najszybciej

Długoterminowa prognoza pogody na październik. Termometry maksymalnie wskażą od 9 do 18 st.

W pierwszej połowie października termometry wskażą od 9 do 18 stopni Celsjusza - tak wynika z prognozy pogody sporządzonej przez portal ekologia.pl. W pierwszym tygodniu października możemy spodziewać się opadów deszczu, a nawet burz. Z kolei drugi tydzień będzie zdecydowanie pogodniejszy, jednak zdarzą się pochmurne dni. Podobnie będzie między 17 a 23 października. Temperatura w tych dniach będzie się wahać od 11 do 16 stopni. Ochłodzenie przyjdzie w ostatnim tygodniu, wówczas termometry wskażą maksymalnie od 9 do 14 stopni.

Przeczytaj więcej informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl

Długoterminowa prognoza pogody na listopad. Synoptycy nie przewidują minusowych temperatur

Natomiast w listopadzie będzie już znacznie chłodnej. Choć w pierwszym tygodniu termometry wskażą maksymalnie 12 stopni, to w drugim temperatura będzie się wahać od 6 do 10 stopni. Z prognoz synoptyków wynika, że początek listopada będzie suchym, a pochmurne dni będą przeplatać się z tymi słonecznymi. Z kolei w drugiej połowie listopada maksymalna temperatura wyniesie od 1 do 9 stopni. W tym czasie na niebie będzie pojawiać się coraz więcej chmur, jednak synoptycy nie przewidują znacznych opadów. 

Prognoza długoterminowa jest obarczona dużą niepewnością. Wynika to z ryzyka wystąpienia nagłych zjawisk meteorologicznych, jak i z różnorodności wykorzystywanych w modelach prognostycznych założeń fizycznych, statystycznych oraz równań matematycznych.