Wschód i zachód słońca w październiku. O której godzinie robi się ciemno?

Długość dnia w całej Polsce jest mniej więcej taka sama, ale czas wschodu i zachodu słońca jest różny dla różnych miejscowości. Jak długie są dni w październiku? O której robi się ciemno? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w artykule.

Od 21 czerwca, a więc z początkiem lata, dni robią się coraz krótsze, co staje się szczególnie odczuwalne jesienią.

Powódź błyskawiczna (zdj. ilustracyjne)Powódź błyskawiczna - co to jest i skąd się bierze? Zjawisko, które paraliżuje miasta

Warto pamiętać, że choć cała Polska znajduje się w jednej strefie czasowej, to różnica czasu miejscowego pomiędzy najdalej wysuniętymi na wschód i zachód punktami kraju wynosi około 40 minut.

Godziny wschodu i zachodu słońca w kalendariach są uśrednione - podawany jest zwykle czas, kiedy słońce wschodzi i zachodzi w centralnej Polsce.

Wschód i zachód słońca w październiku - Warszawa (centralna Polska)

W Warszawie 1 października 2022 r. słońce wzejdzie o godz. 6:37, a zajdzie o 18:14. Dzień potrwa zatem 11 godzin i 37 minut. Ostatniego dnia miesiąca - 31 października - wschód słońca przypadnie na godz. 6:29, zaś zachód - o 16:09, a więc dzień potrwa już tylko 9 godzin i 42 minuty.

Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl >>>

Wschód i zachód słońca w październiku - Szczecin (zachodnia Polska)

W Szczecinie 1 października słońce wzejdzie o godz. 7:04, a zajdzie o 18:38. Tym samym dzień potrwa 11 godzin i 34 minuty.

31 października wschód słońca przypadnie na godz. 6:59, a zachód - o 16:31, czyli dzień potrwa 9 godzin i 32 minuty.

Zobacz wideo Zmiana czasu może być śmiertelna w skutkach

Wschód i zachód słońca w październiku - Białystok (wschodnia Polska)

W Białymstoku 1 października słońce wzejdzie o godz. 6:29, a zajdzie o 18:04, co oznacza, że dzień będzie trwał 11 godzin i 33 minuty.

31 października wschód słońca przypadnie na godz. 6:24, a zachód o 15:57. Dzień potrwa zatem 9 godz. i 33 minuty.

Pogoda na zimę. Amerykańscy meteorolodzy podali prognozę dla Polski. 'Cieplej niż zwykle'Prognoza pogody. Jesień i początek zimy mogą być "cieplejsze niż zwykle"