Pogoda na dziś - sobota 1 października. Będzie padać w całej Polsce. W niektórych regionach zagrzmi

Pogoda na dziś - sobota 1 października. Pierwszy dzień miesiąca nie przyniesie niestety rozpogodzenia, wręcz przeciwnie. Według komunikatów synoptyków, w części kraju możemy spodziewać się ulewnych opadów oraz lokalnych burz. Pogoda na weekend będzie, upływała będzie pod znakiem niżowej aury.

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Weekendowe prognozy zapowiadają się pochmurnie w niemal całym kraju. Chmury, silny wiatr, deszcz i lokalne burze nie zwiastują słonecznego początku października. Wszystko przez obniżone ciśnienie, które napływa nad Polskę znad Kanału La Manche, Danii oraz północnych Włoch.

Pogoda. Pierwszy śnieg (zdjęcie ilustracyjne)Pogoda długoterminowa na październik 2022. Możliwe pierwsze opady śniegu

Pogoda na dziś - sobota 1 października

Pierwszy dzień października także może upłynąć pod znakiem niebezpiecznej aury. Synoptycy IMGW planują wydać ostrzeżenia przed silnym deszczem z burzami dla woj. podkarpackiego. To właśnie tam prognozuje się największe wyładowania atmosferyczne. W sobotę pod wpływ niżu z północnego zachodu Europy zacznie dostawać się także zachód kraju. Przyniesie on dość rozległą strefę zachmurzenia oraz dużo opadów deszczu w regionach zachodnich, a w godzinach popołudniowych także wschodni i południowy obszar kraju. 

Termometry wskażą od 12 do 17 stopni na przeważającym obszarze kraju. W sobotę dosięgnie nas wielki niżowy wir powietrza znad Północnego Atlantyku i przyniesie na kilka dni pogodę pochmurną, wilgotną i wietrzną. Z południa dotrą do nas nieco cieplejsze masy powietrza, w których temperatura przekroczy 15 stopni. W niektórych miejscach spadnie deszcz o sumie 5-10 l/mkw. Na termometrach zobaczymy maksymalnie od 13 st. C na Podlasiu, przez 15 st. C w centrum kraju, do 17 st. C na Dolnym Śląsku.

Zobacz wideo Prof. Miętus: Prawdopodobnie uda nam się uniknąć suszy, ale to eksperymentalne prognozy

Prognoza pogody na październik 

Według prognoz synoptyków październik będzie znacznie lepszym miesiącem, biorąc pod uwagę sytuację hydrologiczną kraju. Suma opadów atmosferycznych na północy kraju najprawdopodobniej będzie kształtować się powyżej normy wieloletniej, a na południu w normie, informuje IMGW. Prognozy sugerują także, iż średnia temperatura miesięczna powietrza w całym kraju pozostanie w zakresie normy wieloletniej z lat 1991-2020.

Z kolei średnia temperatura powietrza w październiku 2022 dla wybranych miast prezentuje się następująco:

  • Gdańsk 8,7-10,3 st.;
  • Wrocław 8,7-10,8 st.
  • Gorzów Wielkopolski 8,2-10,6 st.;
  • Kielce 7,2-9,1 st.;
  • Lublin 7,7-9,8 st.;
  • Olsztyn 7,3-9,1 st.;
  • Kraków 7,8-9,6 st.;
  • Szczecin 8,5-10,4 st.;
  • Toruń 7,9-9,9 st.;