Pogoda. Nadchodzi duże ocieplenie. Babie lato w październiku?

Początek nowego tygodnia to pogoda pod znakiem chłodnego wiatru i pochmurnej aury z przelotnymi opadami deszczu. Już niebawem jednak czeka nas spore ocieplenie, temperatura powietrza podskoczy do 20 stopni Celsjusza, a gdzieniegdzie nawet przekroczy ten pułap. Czyżby w październiku czekał nas powrót babiego lata?

Pogoda na początek października przyniesie nam chłodną aurę - według synoptyków z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej poniedziałek i wtorek będą dniami z dużym zachmurzeniem, choć możliwe będą też przejaśnienia, szczególnie na północy. Przelotnie popada deszcz, w górach opady będą umiarkowane, miejscami może też zagrzmieć. Temperatura maksymalna w ciągu dnia nie wyniesie więcej niż 16 stopni Celsjusza. 

Zobacz wideo Czym się różni pogoda od klimatu? „Są jak nastrój kontra charakter"

Pogoda. Spore ocieplenie w drugiej połowie tygodnia 

Już niebawem, bo od drugiej połowy tygodnia tvnmeteo.pl, zapowiada spore ocieplenie. Prezenter Tomasz Wasilewski przekazał, że w niektórych regionach temperatura po raz pierwszy od miesiąca przekroczy 20 stopni Celsjusza. Za napływ cieplejszego powietrza do Polski odpowiadać będzie wyż przemieszczający się znad Bałkanów, co oznacza, że możemy liczyć na babie lato i być może ostatnie podrygi słonecznej jesiennej pogody. 

Temperatura wzrośnie od środy i w drugiej połowie tygodnia wyniesie 21-22 stopnie Celsjusza. Jak wskazuje Wasilewski, po kilku cieplejszych dniach od następnego poniedziałku znów będzie chłodniej - od 11 do maksymalnie 16 stopni Celsjusza. Na tym poziomie temperatura ma utrzymać się do 18 października

Więcej informacji na temat prognozy pogody znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Złota polska jesień (zdjęcie ilustracyjne)Prognoza pogody. Termometry wskażą 20 stopni, miejscami spadnie śnieg

Pogoda długoterminowa na październik 

Portal dobrapogoda24.pl opublikował prognozę długoterminową na październik, z której wynika, że zarówno amerykański model prognozowania CFSv2, jak i europejski ECMWF przewidują w tym miesiącu temperaturę powietrza powyżej normy meteorologicznej. Średnia temperatura ma być wyższa o ok. 0,75-1,25 stopni Celsjusza i wahać się na poziomie ponad 8-9 st. Opady powinny natomiast zmieścić się w normie. 

Pełnia księżyca w Bydgoszczy.Kiedy wypada pełnia księżyca w październiku 2022? Jak ją nazywamy?