Pogoda na dziś - środa 5 października. Nie ma, co liczyć na złotą polską jesień. Będzie pochmurnie i deszczowo

Pogoda na dziś - środa 5 października. Środek tygodnia przyniesie duże zachmurzenie i iście jesienną aurę. W niektórych regionach kraju spodziewać się można opadów deszczu. Termometry wskażą od 16 do 19 stopni C. Kolejne dni tygodnia przyniosą jednak ocieplenie i przebłyski słońca.

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Jesienna aura na początku października nie rozpieszcza. Deszcz, wilgoć i pochmurne niebo nie sprzyjają spacerowaniu i aktywnościom. Środa 5 października przyniesie duże zachmurzenie i lokalne opady. Z kolei druga połowa tygodnia zapowiada się znacznie bardziej obiecująco - temperatura wzroście, a promienie słońca rozjaśnią niebo. 

Prognoza pogody na środę 5 października. Będzie chłodno i brzydko

Początek tygodnia i miesiąca upłynął pod grubą warstwą chmur, chłodnym powietrzem i opadami. Środa zapowiada się nieco lepiej. 5 października opady deszczu prognozowane są głównie na północy Polski. Z kolei termometry wskażą od 16 st. C na Suwalszczyźnie, 17 st. C na Mazowszu, do 19 st. C na Mazowszu. Spodziewać się możemy słabego i umiarkowanego wiatru, południowo-zachodniego. 

Prognozy wskazują, że od środy 5 października nad Polskę dotrą cieplejsze masy powietrza. Oznacza to, że słoneczna, złota jesień zawita na dobre. Temperatura miejscami osiągnie ponad 20 st. C. Pogodne dni spowoduje nadejście antycyklonu - układy niżowe i frontowe odsuną się poza region polski. Miejsce chłodnej aury zastąpią przejaśnienia wraz z napływem ciepłego powietrza z zachodu i południowego zachodu Europy. Chmury będą ustępować stopniowo, a termometry z dnia na dzień będą wskazywać wyższe wartości. 

Zobacz wideo Czym się różni pogoda od klimatu? „Są jak nastrój kontra charakter"

Druga połowa tygodnia zwiastuje nadejście złotej i pogodnej jesieni

Najbliższe dni przyniosą coraz większe rozpogodzenie i prejaśnienia na niebie. Temperatura wzrośnie do 21-22 stopni na południu kraju. Zachodnioeuropejski wyż przemieści się nad Bałkany, otwierając w ten sposób drogę dla napływu cieplejszego powietrza do centrum Europy. Ocieplenie nastąpi już w czwartek 6 października - miejscami liczyć na przyjemne jesienne temperatury. Na termometrach zanotujemy do 16-20 st. C. na przeważającym obszarze kraju, lokalnie 21-22 st. C. Nieco chłodniej będzie na Pomorzu - około 15 st. C.

W kolejnych dniach napływający nad Polskę ośrodek wyżowy wpłynie na pogodę. W większości regionów ustąpią opady, temperatura będzie nieco wyższa. Zapanuje zatem pogodna, jesienna aura sprzyjająca aktywnościom oraz weekendowym wycieczkom. Temperatury wzrosną również w rejonach podgórskich. W Tatrach IMGW wydało ostrzeżenie meteorologiczne pierwszego stopnia dotyczące roztopów.