Kiedy będzie padał śnieg? Prognoza na zimę 2022/2023 zapowiada sporo opadów

Chociaż na zimę trzeba jeszcze poczekać, to już pojawiają się pierwsze prognozy dotyczące zimy w Polsce. Kiedy w 2022 roku spadnie śnieg? Jaka będzie zima 2022/2023? Z pierwszych zapowiedzi wynika, że opadów może być całkiem sporo.

Kiedy spadnie śnieg w 2022 roku? Czy będzie dużo śniegu w 2023 roku? Eksperci z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej przedstawili szacunki na tegoroczną zimę. Co wynika z pierwszych długoterminowych prognoz?

Zobacz wideo Aplikacje do sprawdzania pogody

Kiedy będzie padał śnieg w 2022 roku? Prognoza na zimę IMGW

Z danych IMGW wynika, że chociaż w ostatnich latach grudzień był miesiącem dość ciepłym, w porównaniu do wieloletniej normy z lat 1991-2020, to w tym roku ma być inaczej. Centrum Modelowania Meteorologicznego IMGW podaje, że w ostatnim miesiącu roku nad Polską może obficie padać - nie tylko deszcz, ale też śnieg.

Złota polska jesień (zdjęcie ilustracyjne)Spóźnione babie lato wkracza do Polski. Będzie ciepło i słonecznie

Prognozy długoterminowe są obarczone dużym ryzykiem pomyłek, jednak oznaki śniegu są na tyle wyraźne, że meteorolodzy instytutu zdecydowali się uwzględnić je w swoich modelach. Opady w grudniu mają być większe we wszystkich regionach - nie tylko na południu kraju i mają być wyższe niż z lat 1991-2020. 

Przeczytaj więcej aktualnych informacji pogodowych na stronie głównej Gazeta.pl.

Z kolei w listopadzie 2022 roku opady również mają być duże, jednak mogą pojawić się głównie na północy Polski. - Zarówno w przypadku listopada, jak i grudnia nasza prognoza zakłada, że zmieszczą się one w przedziale zgodnym z normą wieloletnią. To oznacza, że średnia temperatura w pierwszym miesiącu, oczywiście uwzględniając też noc, zamknie się w granicach 3,5-5,4 stopnia. Z kolei w grudniu ten przedział powinien wynieść od minus 0,6 do plus 1,4 stopnia - powiedział synoptyk Radosław Droździoł w rozmowie z "Super Expressem". 

Z kolei amerykańscy meteorolodzy podają, że zima 2022/2023 w Europie - w tym w Polsce, będzie cieplejsza, niż wskazują to wieloletnie normy. Może to oznaczać, że śnieg nie będzie się utrzymywał zbyt długo. Więcej na ten temat w artykule poniżej. 

Pogoda na zimę. Amerykańscy meteorolodzy podali prognozę dla Polski. 'Cieplej niż zwykle'Prognoza pogody. Jesień i początek zimy mogą być "cieplejsze niż zwykle"