Pogoda. Jaka będzie zima 2022/2023? Synoptycy: Będzie cieplej niż zazwyczaj

Pogoda w Polsce jest dynamiczna i zmienna, czego dowód można zauważyć w ciągu ostatnich tygodni. Widmo zimy budzi grozę, a wszystko przez kłopoty z węglem, drewnem, z drogą energią i gazem. Meteorolodzy zapowiadają - tegoroczna zima ma być cieplejsza niż zazwyczaj.

Pogoda na najbliższe miesiące budzi u wielu grozę. - Jeśli matka natura nie zdecyduje się współpracować i zima będzie sroga, może to doprowadzić do niepokojów społecznych w Europie - przestrzegała we wrześniu dyrektorka zarządzająca Międzynarodowego Funduszu Walutowego Kristalina Georgiewa. Okazuje się, że prawdopodobnie uda się uniknąć czarnego scenariusza. Meteorolodzy wskazują na optymistyczne modele synoptyczne.

Więcej informacji ze świata i kraju znajdziesz na stronie głównej portalu Gazeta.pl.

Zobacz wideo Czym się różni pogoda od klimatu? „Są jak nastrój kontra charakter"

Pogoda. Deszczowy listopad. Dominacja ośrodków niżowych

W listopadzie ośrodki niskiego ciśnienia przyniosą zmienne warunki pogodowe w Polsce. W związku z tym należy spodziewać się opadów deszczu, burz i wichur. Czy możliwy jest nagły atak zimy? Analitycy, obserwując modele średnioterminowe, twierdzą, że raczej nie.

"Najnowsze prognozy amerykańskiego modelu klimatycznego (CFS) listopad 2022 pokazują, że przyniesie on najprawdopodobniej dominacje ośrodków niżowych. Z tego powodu też oczekujemy czasem dużej zmienności pogody. Częstych opadów, niejednokrotnie silnego wiatru, nawet w formie wichur, a czasem w sprzyjających warunkach burz" - podają synoptycy portalu Fani Pogody.

Zima (zdjęcie ilustracyjne) Jaka będzie pogoda w grudniu? "Początek zimy może sprzyjać "

Pogoda. Jaka będzie zima 2022/2023?

Podczas tegorocznej zimy opady w całej Europie mają być poniżej średniej wieloletniej - donosi portal severe-weather.eu, powołując się na Europejskie Centrum Średnioterminowych Prognoz Pogody.

Tylko w Europie Środkowej przewidywane są opady w normie lub powyżej przeciętnej. W styczniu, względem grudnia, możemy spodziewać się większej ilości opadów w zachodniej i centralnej części starego kontynentu. Natomiast w lutym opady śniegu będą większe w zachodniej części Europy. W Polsce w lutym synoptycy nie prognozują większych opadów śniegu niż w styczniu.

W grudniu niemal w całym kraju będzie aż o jeden do półtora stopnia cieplej niż zazwyczaj. Z kolei w styczniu 2023 roku IMGW zapowiada temperaturę wyższą od normy wieloletniej od pół do stopnia.

Gazociąg Gazpromu Gazprom straszy Europę ciężką zimą bez gazu [WIDEO]

Prognoza długoterminowa jest obarczona dużą niepewnością. Wynika to z ryzyka wystąpienia nagłych zjawisk meteorologicznych, jak i z różnorodności wykorzystywanych w modelach prognostycznych założeń fizycznych, statystycznych oraz równań matematycznych.