Pogoda długoterminowa na listopad 2022. Zgniłe wyże i częste załamania pogody. Spadnie śnieg?

Pogoda długoterminowa na listopad 2022. Według IMGW temperatura będzie w normie, natomiast suma opadów w niektórych regionach może normę przekroczyć. Według amerykańskich modeli czeka nas miesiąc ze zmienną pogodą, wichurami, a nawet burzami. Możemy też spodziewać się pierwszych opadów śniegu.

Pogoda długoterminowa na listopad 2022 wskazuje, że w tym miesiącu czekają nas zmienne warunki pogodowe. Przewidywane są wichury i burze, częściej będziemy mieli do czynienia też z mgłami. Prawdopodobnie wystąpi smog. 

Zobacz wideo Czym się różni pogoda od klimatu? „Są jak nastrój kontra charakter"

Pogoda długoterminowa na listopad 2022. IMGW: Miejscami opady powyżej normy 

Pogodę długoterminową na listopad 2022 opublikował między innymi Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Według synoptyków średnia miesięczna temperatura powietrza powinna zmieścić się w normie wieloletniej z lat 1991-2020. 

Nieco inaczej sytuacja wygląda w kwestii opadów. W większości regionów co prawda ich suma powinna kształtować się w zakresie normy wieloletniej z lat 1911-2020, ale nie wszędzie. Opady powyżej normy przewidywane są w rejonach nadmorskich - a dokładniej w województwie zachodniopomorskim oraz pomorskim

Więcej informacji na temat prognozy pogody znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Jesienna pogoda (zdjęcie ilustracyjne) Pogoda na weekend. Czasem słońce, czasem deszcz. A później babie lato

Pogoda długoterminowa na listopad. Duża zmienność aury, wichury i burze 

O pogodzie długoterminowej na listopad piszą również Fani Pogody, którzy powołują się m.in. na amerykański model klimatyczny CFS. Według niego w listopadzie czeka ns dominacja ośrodków niżowych, co oznacza, że pogoda będzie bardzo zmienna. Możemy spodziewać się częstych opadów, silnego wiatru (czasem w formie wichur), a nawet burz. Wiatr najsilniej powieje w górach i na północy. 

Według Fanów Pogody w listopadzie suma opadów zmieści się w normie, choć miejscami może ją przekroczyć. Przewiduje się też więcej niż w październiku okresów ze zgniłymi wyżami, które na wiele dni popsują pogodę w naszej części kontynentu. Na nizinach przez wiele dni zalegać mogą chmury, mgły i zamglenia. Dni pogodnych ma być niewiele. Synoptycy oceniają też, że prawdopodobieństwo wystąpienia smogu będzie duże. 

Zima (zdjęcie ilustracyjne) Jaka będzie zima 2022/2023? Cieplejsza niż zazwyczaj

Co ze śniegiem? "Epizody zimowe na nizinach w listopadzie są możliwe, jednak nie przewiduje się, aby na nizinach utworzyła się wielotygodniowa pokrywa śnieżna z uwagi na dominującą anomalie temperatury" - czytamy an portalu. W górach okresami śniegu może być natomiast całkiem sporo. 

Prognoza długoterminowa jest obarczona dużą niepewnością. Wynika to z ryzyka wystąpienia nagłych  zjawisk meteorologicznych, jak i z różnorodności wykorzystywanych w modelach prognostycznych założeń fizycznych, statystycznych oraz równań matematycznych.