Pogoda na zimę. Jest amerykańska prognoza dla Europy. Cieplej, ale nie zabraknie siarczystego mrozu

Amerykańska Narodowa Administracja Atmosferyczna i Oceaniczna (NOAA) opublikowała prognozę pogody dla Europy na najbliższe miesiące. Jaka zima nas czeka w tym roku? Według ekspertów będzie cieplej niż zwykle, co nie oznacza, że zabraknie okresów z siarczystym mrozem.

O najnowszej, zaktualizowanej prognozie pogody na zimę 2022/2023 w sobotę na antenie TVN24 mówił prezenter Tomasz Wasilewski w programie "Wstajesz i weekend". Jak tłumaczył, najbliższe miesiące prawdopodobnie zapiszą się jako cieplejsze niż średnia z ubiegłych lat. 

Zobacz wideo Czym się różni pogoda od klimatu? „Są jak nastrój kontra charakter"

Pogoda. Jaka będzie nadchodząca zima? 

Mapy opracowane przez Amerykańską Narodową Administrację Atmosferyczną i Oceaniczną (NOAA) na najbliższe miesiące są sporządzone w poszczególnych kolorach. Im więcej czerwieni, tym cieplejszy miesiąc nas czeka. 

- W listopadzie widać taki solidny czerwony kolor nad Polską, oznacza on duże odchylenie od średniej wieloletniej. Miesiąc ten będzie cieplejszy niż zwykle - tłumaczył Tomasz Wasilewski.

Mapy udostępniło też w mediach społecznościowych Centrum Modelowania Meteorologicznego IMGW. Wynika z nich, że zarówno w grudniu, jak i styczniu, lutym oraz marcu anomalia średniej temperatury powietrza będzie dodatnia. Oznacza to, że będzie cieplej niż wynosi średnia z lat 1991 - 2020.

Więcej informacji na temat prognozy pogody znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

W grudniu dodatnia anomalia temperatury może wynieść ok. 0,5 stopnia Celsjusza, w styczniu - ok. 1 stopnia, natomiast w lutym ok. 1-1,5 stopnia. Wszystko wskazuje więc na to, że czeka nas cieplejsza jesień oraz zima, niż średnia z ubiegłych lat. 

- Przed nami ciepła jesień i zima, ale to nie znaczy, że bez mrozu. Bo nawet w ciepłej zimie mogą zdarzyć się dwa tygodnie siarczystego mrozu, to wcale nie jest wykluczone - zaznaczył Tomasz Wasilewski.