Pogoda. Kiedy spadnie pierwszy śnieg? Synoptycy już wskazują pierwsze daty

Pogoda w listopadzie jest wyjątkowo ciepła jak na tę porę roku. Niewykluczone jednak, że niebawem czeka nas ochłodzenie. Czy możemy wówczas spodziewać się pierwszych opadów śniegu?

Długi listopadowy weekend zapowiada się jeszcze pogodnie - wskazują synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. - Prognozujemy słabe opady deszczu, które mogą pojawiać się tylko w piątek na północy. Temperatura maksymalna wyniesie od 10 stopni na północnych wschodzie do 14 stopni na południowym zachodzie - mówiła synoptyczka IMGW Emilia Szewczak. 

Zobacz wideo Czym się różni pogoda od klimatu? „Są jak nastrój kontra charakter"

Pogoda. Kiedy spadnie pierwszy śnieg? Możliwe, że jeszcze w tym miesiącu

To, kiedy w Polsce może spaść pierwszy śnieg, analizował portal TVNMeteo. Według synoptyków uśredniony okres, w którym możemy spodziewać się opadów białego puchu to: 20 listopada dla województwa podlaskiego, 25 listopada dla południowo-wschodnich rejonów kraju oraz 30 listopada dla pozostałych regionów. 

Do 20 listopada natomiast zapowiada się jeszcze dość ciepła i pogodna aura ze względu na napływające głównie ciepłe masy powietrza. Chłodniejsze epizody przyniosą nam raczej chłodne noce aniżeli śnieg. 

Więcej informacji na temat prognozy pogody znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

- Dopiero po 20 listopada nad północnym Atlantykiem widać rozwój wielkiego wiru niżowego z ogromnym potencjałem zaciągnięcia nad Europę najpierw ciepłego powietrza z południa, by po dwóch-czterech dniach wtłoczyć wilgotny atlantycki chłód - tłumaczyła synoptyczka TVN Meteo Arleta Unton-Pyziołek. 

Według amerykańskiej Narodowej Administracji Atmosferycznej i Oceanicznej (NOAA) listopad zapowiada się na wyjątkowo ciepły miesiąc. może być cieplejszy nawet o 2,5 stopnia od średniej wieloletniej. Kolejne miesiące również prawdopodobnie zapiszą się jako cieplejsze niż średnia.