Pogoda długoterminowa. Będzie śnieg na święta Bożego Narodzenia? Znamy prognozy

Pogoda na święta Bożego Narodzenia już od kilku lat nie zachwycała. Śnieg i białe święta pozostawały jedynie w sferze marzeń. Czy w tym roku możemy spodziewać się białek pokrywy śnieżnej? Sprawdzamy pogodę długoterminową.

Śnieg w święta Bożego Narodzenia to najbardziej pożądany przez Polaków scenariusz pogodowy w tym czasie. Rzadko się on jednak spełnia. W ciągu ostatnich lat w święta częściej jesteśmy jednak świadkami deszczowej, pochmurnej i względnie ciepłej aury. Jak będzie w tym roku? 

Zobacz wideo Czym się różni pogoda od klimatu? „Są jak nastrój kontra charakter"

Pogoda. Będzie śnieg w święta Bożego Narodzenia? 

Według prognozy długoterminowej Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej z 7 listopada - w grudniu 2022 roku zarówno średnia temperatura, jak i miesięczna suma opadów atmosferycznych ma zmieścić się w zakresie normy wieloletniej z lat 1991-2020. 

Co to oznacza? Choć średnia temperatura będzie w normie, nie można wykluczyć chwilowego większego ochłodzenia czy cieplejszych niż zwykle dni. Najzimniej będzie w Zakopanem, bo nawet 3 stopnie Celsjusza "na minusie", z kolei najcieplej - w Szczecinie, tam do 3 stopni "na plusie" (przypomnijmy, jest to średnia temperatura miesięczna). Szanse na białe święta wydają się jednak nikłe. 

Przymrozek. Zdjęcie ilustracyjnePogoda. Przed nami duże ochłodzenie. Nawet 7 stopni "na minusie" i śnieg

Więcej informacji na temat prognozy pogody znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Pod względem opadów z większym prawdopodobieństwem możemy spodziewać się opadów deszczu niż śniegu. Niewykluczone oczywiście, że w grudniu miejscami śnieg spadnie, jednak mało prawdopodobne, że pokrywa utrzyma się na dłużej. 

Prognoza długoterminowa jest obarczona dużą niepewnością. Wynika to z ryzyka wystąpienia nagłych zjawisk meteorologicznych, jak i z różnorodności wykorzystywanych w modelach prognostycznych założeń fizycznych, statystycznych oraz równań matematycznych.

Zima w mieścieW prognozach pogody śnieżyca i ochłodzenie. Kiedy sypnie śniegiem?