15 stopni na minusie w Polsce już wkrótce? Synoptycy zapowiadają burzę śnieżną

Ochłodzenie, śnieg, a nawet burze śnieżne - pod ich znakiem, zdaniem synoptyków, miną nam najbliższe dni. Mimo że początek listopada był wyjątkowo ciepły i pogodny jak na tę porę roku, obecny tydzień zapowiada się być z ujemną anomalią temperatury względem średniej wieloletniej.

Nadchodząca zima ma być podobna do tych, które znamy z ostatnich lat - tak wynika z długoterminowej prognozy pogody Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. W prognozach, zdaniem synoptyków, nie widać ani długotrwałych i silnych mrozów, ani intensywnych opadów śniegu. Wiele jednak wskazuje na to, że najbliższe dni w naszym kraju zrobią się naprawdę chłodne. 

Zobacz wideo Jak chronić psie łapki? Jak wyczyścić swoje buty? Myki dla fanów zimowego spacerowania

Mróz i śnieżyce jeszcze w tym tygodniu? Zdaniem synoptyków czeka nas ochłodzenie

- Tydzień od 19 do 25 listopada ma być z ujemną anomalią temperaturową względem średniej wieloletniej - powiedział Radosław Droździoł z Centrum Modelowania Meteorologicznego IMGW. Pierwsze uderzenie zimy czeka nas już pojutrze, temperatura w Polsce mogą spaść poniżej zera. W weekend nocami może być prawie minus dziewięć. Ochłodzenie potrwa mniej więcej do 25 listopada - podaje IMGW.

Zdaniem serwisu fanipogody.pl ochłodzenie może być jednak nawet i większe. "Nocne i poranne przymrozki do końca listopada będą częste. Temperatura w obszarach rozpogodzeń i przejaśnień może spaść poniżej -15 stopni Celsjusza" - czytamy. 

Zdaniem portalu dobrapogoda24.pl w piątek 18 listopada "między południem Dolnego Śląska przez Opolszczyznę, Górny Śląsk, Małopolskę po Podkarpacie i południe Lubelszczyzny może popadać śnieg i zrobi się biało". Na tym jednak nie koniec, zdaniem synoptyków na północnym wschodzie kraju, a szczególnie na Podlasiu, mogą pojawić się lokalne śnieżyce z burzą śnieżną. 

Więcej aktualnych wiadomości z kraju i świata znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Ferie zimowe 2023 - terminy. Niektórzy uczniowie będą musieli poczekać do połowy lutego.Kiedy są ferie zimowe 2023? Przedstawiamy rozpiskę dla województw [DATY]

Prognoza na zimę 2022/2023. Co nas czeka? Święta Bożego Narodzenia mogą być mroźne

- Najbliższe zimowe miesiące będą charakteryzowały się średnią temperaturą w okolicach zera" - powiedział synoptyk IMGW. - Temperatura powietrza i miesięczna suma opadów powinny kształtować się w zakresie normy wieloletniej z lat 1991-2020 - dodał synoptyk. Odchyleniem od normy będzie nieco wyższa suma opadów na północy Polski w styczniu.

Podobna sytuacja będzie w lutym, marzec z kolei ma być nieco cieplejszy niż średnia z ostatnich ponad 30 lat. Ponadto - jak sugerują niektóre tegoroczne modele - święta Bożego Narodzenia mogą być mroźne i śnieżne.

Zima za oknem (zdjęcie ilustracyjne)Kiedy zaczyna się zima? Kiedy wypada przerwa świąteczna [DATY]