Pogoda. Jaka będzie zima 2022/23? Czy będzie mroźno? "To widać po niedźwiedziach"

Pogoda w ostatnich dniach nabrała zimowego charakteru, choć wciąż trwa kalendarzowa jesień. Jaka będzie tegoroczna zima? Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej opublikował wstępną prognozę na najbliższe miesiące.

Prognoza długoterminowa na zimę została opublikowana przez Centrum Modelowania Meteorologicznego Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.  Z analiz synoptyków wynika, że średnia temperatura powietrza w grudniu zmieści się w zakresie normy wieloletniej z lat 1991-2020. W styczniu i lutym temperatura również w normie, z kolei w marcu przekroczy ona normę w całym kraju. 

Zobacz wideo Józefin pod Warszawą. Pierwszy śnieg

Co z opadami? Te zgodnie z przedstawionymi mapami w grudniu powinny utrzymać się w normie, z kolei w styczniu w regionach północnych normę mogą przekroczyć. Luty znów w normie, natomiast marzec już w całym kraju zapowiada się powyżej normy. 

Więcej informacji na temat prognozy pogody znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Tatry. Zimowa pogoda w górachPogoda w górach na tydzień 21-27 listopada. Gdzie warto się wybrać?

Jaka będzie zima? "To widać po niedźwiedziach"

O tym, jaka będzie tegoroczna zima, mówił przed kilkoma dniami leśniczy Nadleśnictwa Baligród Kazimierz Nóżka, który był gościem Świątecznych Targów Książki w Rzeszowie, przy okazji których razem z Marcinem Seliną (leśniczy leśnictwa Roztoki) i Maciejem Kozłowskim mówili o swojej książce dotyczącej rzadkich roślin w Bieszczadach.

- Zapowiada się sroga, śnieżna i mroźna zima. To widać po zachowaniu niedźwiedzi, po ich wyjątkowej otyłości w tym roku. Nabrały dużo sadła, co zapowiada długą, tęgą zimę - stwierdził Kazimierz Nóżka, którego cytuje rzeszowska "Gazeta Wyborcza"

Burza śnieżna. Zdjęcie ilustracyjne-15 stopni w Polsce już wkrótce? Synoptycy zapowiadają burzę śnieżną

- Niedźwiedzie nabrały masy, ponieważ w tym roku był duży urodzaj orzeszków bukowych - dodał Marcin Selina. Jak tłumaczyli, buk owocuje bardzo rzadko, a kiedy już się to stanie (co pięć, osiem, a nawet dwanaście lat), zwierzęta objadają się nimi. 

Prognoza długoterminowa jest obarczona dużą niepewnością. Wynika to z ryzyka wystąpienia nagłych zjawisk meteorologicznych, jak i z różnorodności wykorzystywanych w modelach prognostycznych założeń fizycznych, statystycznych oraz równań matematycznych.