Pogoda. Czy będzie śnieg w Boże Narodzenie? Najnowsze prognozy

Jaka będzie pogoda w grudniu? Czy możemy liczyć na śnieg w święta Bożego Narodzenia? Synoptycy o szansach na białe święta.

Czwartek 24 listopada to dzień, w którym w wielu regionach w Polsce zapanowała prawdziwie zimowa aura. Spadło sporo śniegu, możliwe są też opady marznące, dlatego na drogach zrobiło się niebezpiecznie. IMGW wydał nawet ostrzeżenia meteorologiczne pierwszego stopnia m.in. przed intensywnymi opadami śniegu. Obowiązują one w województwach:

  • podlaskim (tylko południowe powiaty);
  • lubelskim;
  • podkarpackim;
  • mazowieckim (z wyjątkiem powiatów: mławskiego, żuromińskiego i sierpeckiego);
  • śląskim (powiaty północno-wschodnie);
  • małopolskim;
  • łódzkim (z wyjątkiem powiatów: sieradzkiego, wieruszowskiego i wieluńskiego);
  • świętokrzyskim.
Zobacz wideo Józefin pod Warszawą. Pierwszy śnieg

Przewidywany przyrost pokrywy śnieżnej może wynieść nawet 10-15 centymetrów. Tymczasem w kalendarzach wciąż listopad i przynajmniej teoretycznie - jesień. Lada moment zacznie się jednak grudzień, w związku z czym wiele osób zastanawia się nad tym, jaka będzie nadchodząca zima. Jakiej aury możemy spodziewać się w tym miesiącu? Czy na święta Bożego Narodzenia spadnie śnieg?

Więcej informacji na temat prognozy pogody znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Pogoda. Śliska ulica (zdjęcie ilustracyjne)Pogoda. IMGW ostrzega przed marznącymi opadami. Będzie ślisko

Jaka będzie pogoda w grudniu? Czy spadnie śnieg? 

Z prognoz długoterminowych na Boże Narodzenie wynika, że na białe święta możemy liczyć tylko w przypadku gdy nad Polską pojawi się niż znad Rosji. Gwarancji na to, że tak się stanie - jednak nie ma. Szans na śnieg przed świętami dopatrywał się prezenter TVN Meteo Tomasz Wasilewski. 

- To jest przewidywanie. Wszystkich zastrzeżeń jest bardzo dużo, bo jesteśmy miesiąc przed świętami, więc jest jeszcze na tyle daleko, żeby nie prognozować precyzyjnie, jak będzie. Niemniej z obecnych danych i prognoz wynika, że w połowie grudnia jest szansa na zimowe ochłodzenie, które mogłoby się utrzymać przez drugą połowę miesiąca. Na razie tak to wygląda - prognozował. 

Zimowa pogoda (zdjęcie ilustracyjne)Jaka będzie zima 2022? Czy będzie mroźno? "To widać po niedźwiedziach"