Z prognozy pogody Tomasza Wasilewskiego z TVN Meteo wynika, że już niedługo zrobi się cieplej. Mróz (do -6 stopni) czeka nas jeszcze tylko w poniedziałek. Od wtorku przyjdzie ocieplenie i odwilż. W środę temperatura wyniesie już maksymalnie 6 stopni na plusie. Szczyt ciepła przypadnie na początek weekendu i wigilię Bożego Narodzenia, kiedy termometry mają wskazywać nawet 10 stopni.
Po świętach w prawie całym kraju - z wyjątkiem zachodniej części - powróci lekki mróz, do -4 stopni na wschodzie. W okolicach Sylwestra i Nowego Roku znów będzie "plusowo" - maksymalnie 3-5 stopni.
Więcej wiadomości z Polski na stronie głównej Gazeta.pl >>>
Wstępna prognoza serwisu dobrapogoda.pl wskazuje, że styczeń 2023 roku będzie nieco cieplejszy, niż wynika z normy klimatycznej (zależnie od modelu - od 0,5 do 2 stopni C. powyżej normy). Różnicę tę trzeba odnieść do średniej temperatury dla stycznia, która w zależności od regionu wynosi: -3,3 stopnia C. w Zakopanem i Suwałkach, -2,5 stopnia w Lublinie, -2,2 stopnia w Kielcach do 0,7 stopnia w Ustce i Kołobrzegu.
W styczniu Polska będzie się często znajdować pomiędzy słabym obszarem wyżowym a głębszymi ośrodkami niżowymi znad północnej i północno zachodniej Europy oraz północnego Atlantyku - czytamy.
Fronty atmosferyczne związane z niżami będą często przynosić mieszane opady. Synoptycy portalu przewidują, że nawet jeśli spadnie śnieg, to nie utrzyma się zbyt długo, bo temperatura w ciągu dnia będzie na ogół przekraczała 0 stopni. "Wyjątkiem mogą być rejony podgórskie i górskie, gdzie będzie znacznie większa szansa na utrzymywanie zimowych warunków pogodowych. Na pozostałym obszarze, co najwyżej czekają nas nietrwałe epizody" - podaje Dobra Pogoda.
Niewykluczone, że zdarzy się silniejsza wichura, lokalnie z burzami bądź krótkim epizodem mrozu, ale na ogół przeważać będą dni z przedzimiem, okresami z termiczną jesienią i temperaturą około zera stopni w ciągu doby.
Prognoza długoterminowa jest obarczona dużą niepewnością. Wynika to z ryzyka wystąpienia nagłych zjawisk meteorologicznych, jak i z różnorodności wykorzystywanych w modelach prognostycznych założeń fizycznych, statystycznych oraz równań matematycznych.