Pogoda w Boże Narodzenie. Nawet 10 stopni na plusie. Jest też wstępna prognoza na styczeń 2023

Idzie ocieplenie. Już w połowie tygodnia temperatura powinna wynosić około 6 stopni na plusie, a około piątku i soboty nawet 10 stopni. A jaki będzie styczeń?

Z prognozy pogody Tomasza Wasilewskiego z TVN Meteo wynika, że już niedługo zrobi się cieplej. Mróz (do -6 stopni) czeka nas jeszcze tylko w poniedziałek. Od wtorku przyjdzie ocieplenie i odwilż. W środę temperatura wyniesie już maksymalnie 6 stopni na plusie. Szczyt ciepła przypadnie na początek weekendu i wigilię Bożego Narodzenia, kiedy termometry mają wskazywać nawet 10 stopni.

Praca - zdjęcie ilustracyjne Wigilia 2022. Czy 24 grudnia to dzień wolny od pracy?

Po świętach w prawie całym kraju - z wyjątkiem zachodniej części - powróci lekki mróz, do -4 stopni na wschodzie. W okolicach Sylwestra i Nowego Roku znów będzie "plusowo" - maksymalnie 3-5 stopni.

Więcej wiadomości z Polski na stronie głównej Gazeta.pl >>>

Zobacz wideo Wał fenowy, niezwykłe zjawisko nad Tatrami

Pogoda na styczeń 2023. Miesiąc nieco cieplejszy niż wskazuje norma

Wstępna prognoza serwisu dobrapogoda.pl wskazuje, że styczeń 2023 roku będzie nieco cieplejszy, niż wynika z normy klimatycznej (zależnie od modelu - od 0,5 do 2 stopni C. powyżej normy). Różnicę tę trzeba odnieść do średniej temperatury dla stycznia, która w zależności od regionu wynosi: -3,3 stopnia C. w Zakopanem i Suwałkach, -2,5 stopnia w Lublinie, -2,2 stopnia w Kielcach do 0,7 stopnia w Ustce i Kołobrzegu.

W styczniu Polska będzie się często znajdować pomiędzy słabym obszarem wyżowym a głębszymi ośrodkami niżowymi znad północnej i północno zachodniej Europy oraz północnego Atlantyku - czytamy.

Fronty atmosferyczne związane z niżami będą często przynosić mieszane opady. Synoptycy portalu przewidują, że nawet jeśli spadnie śnieg, to nie utrzyma się zbyt długo, bo temperatura w ciągu dnia będzie na ogół przekraczała 0 stopni. "Wyjątkiem mogą być rejony podgórskie i górskie, gdzie będzie znacznie większa szansa na utrzymywanie zimowych warunków pogodowych. Na pozostałym obszarze, co najwyżej czekają nas nietrwałe epizody" - podaje Dobra Pogoda.

Czym się kierować podczas kupowania prezentów świątecznych, by nie popełnić gafy? (zdjęcie ilustracyjne) Czym się kierować podczas kupowania prezentów świątecznych, by nie popełnić gafy?

Niewykluczone, że zdarzy się silniejsza wichura, lokalnie z burzami bądź krótkim epizodem mrozu, ale na ogół przeważać będą dni z przedzimiem, okresami z termiczną jesienią i temperaturą około zera stopni w ciągu doby.

Prognoza długoterminowa jest obarczona dużą niepewnością. Wynika to z ryzyka wystąpienia nagłych zjawisk meteorologicznych, jak i z różnorodności wykorzystywanych w modelach prognostycznych założeń fizycznych, statystycznych oraz równań matematycznych.