Pogoda na ferie zimowe 2023. Czy spadnie śnieg? To nie będą ferie, jakie dotąd znaliśmy

W styczniu pogoda w Polsce jest wyjątkowo zaskakująca. Według prognoz synoptyków, w najbliższych tygodniach warunki atmosferyczne będą zmienne. Czy podczas ferii zimowych pojawi się jeszcze śnieg? Sprawdzamy.

Choć styczeń kojarzy nam się z typową zimową pogodą, w tym roku temperatury są wysokie, a śnieg - jeśli w ogóle się pojawia, to na zaledwie kilka dni. To nie jest dobra wiadomość dla osób, które przygotowują się do ferii zimowych. Tegoroczne ferie zimowe będą znacznie cieplejsze niż w latach ubiegłych. Możemy zapomnieć o "śnieżnym szaleństwie"?

Więcej podobnych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Akcja policji i straży w Sokołowie Podlaskim. Mężczyzna zadzwonił, że utknął w zaspie i nie wie, gdzie jest

Ferie zimowe 2023 startują już 16 stycznia. Czy w Polsce spadnie śnieg?

Od poniedziałku 16 stycznia uczniowie z województw lubelskiego, łódzkiego, podkarpackiego, pomorskiego i śląskiego rozpoczną ferie zimowe (potrwają do 29 stycznia). Jako kolejni ferie rozpoczną uczniowie województw: podlaskiego i warmińsko-mazurskiego (od 23 stycznia do 5 lutego). Następni będą mieszkańcy województw kujawsko-pomorskiego, lubuskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego i wielkopolskiego (30 stycznia-12 lutego). Ostatni w tym roku będą uczniowie z województw dolnośląskiego, mazowieckiego, opolskiego i zachodniopomorskiego, dla których ferie przypadają 13-26 lutego).

Jak informują synoptycy, w najbliższym tygodniu pogoda w Polsce będzie bardziej jesienna niż zimowa. "Ciągle ma być cieplej niż zwykle w styczniu. Możemy zapomnieć na razie o kilkudniowych, całodobowych mrozach oraz utrzymującej się przez dłuższy czas pokrywie śnieżnej" - podaje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Od początku pierwszych ferii temperatura w całym kraju będzie powyżej normy. Do Polski będą jednak napływać fronty atmosferyczne znad Atlantyku. Dadzą one sporo deszczu, który zacznie zamieniać się w deszcz ze śniegiem - zarówno w górach, jak i na nizinach.

Temperatury w całym kraju będą wysokie - maksymalna temperatura powietrza w trakcie pierwszego tygodnia ferii może wynieść nawet 8 st. C. Spadnie dopiero pod koniec tygodnia - nocą może pojawić się mróz.

W połowie stycznia zacznie być chłodniej, wystąpią intensywniejsze opady deszczu, poprószy śnieg oraz pojawi się delikatny mróz w trakcie dnia. Będą to jednak lokalne zmiany pogody, które nie będą utrzymywać się długo. Do końca stycznia na terenach nizinnych nie pojawi się dużo pokrywy śnieżnej. Jeśli chcemy wypocząć wśród śniegu, warto wybrać się w góry, gdzie do końca stycznia będzie trzymać również silny mróz.

Ferie zimowe 2023. Czy w lutym pojawi się śnieg?

Na przełomie stycznia i lutego nie powinniśmy się spodziewać śnieżnych dni. Mogą jednak występować opady deszczu, a przymrozki pojawią się tylko na wschodzie Polski. Według synoptyków średnia temperatura powietrza na początku lutego może się wahać od -2 do 1 st. C. Koniec miesiąca również nie przyniesie diametralnej zmiany w pogodzie i powrotu zimy. Temperatury będą dodatnie, przymrozki możliwe jedynie na Suwalszczyźnie i w górach. Ostatni tydzień ferii będzie obfitował w deszcz w całym kraju - informuje IMGW.