Jaka pogoda w górach? TPN: Trudne warunki na szlakach, wieje silny wiatr

Pogoda w górach w niedzielę zdecydowanie nie sprzyja wycieczkom. Wieje silny wiatr, a szlaki pokryte są warstwą śniegu. Ponadto w Tatrach obowiązuje drugi stopień zagrożenia lawinowego. Uprawianie turystyki w takich warunkach jest bardzo trudne. Z powodu silnego wiatru nie działają też niektóre koleje linowe.

W niedzielę 15 stycznia w wyższych partiach są trudne warunki do uprawiania turystyki. Wieje silny, porywisty wiatr, który łamie gałęzie i drzewa, poruszanie się w takich warunkach jest mocno utrudnione.

Zobacz wideo Czym się różni pogoda od klimatu? „Są jak nastrój kontra charakter"

TPN ostrzega przed trudnymi warunkami w górach. Silny wiatr, zagrożenie lawinowe 

Śnieg jest zmrożony i twardy, a na graniach - przewiany i miejscami wystają kamienie. Wszystkie szlaki pokryte są warstwą świeżego śniegu, pod którą w wielu miejscach jest lód albo starszy, twardy i zmrożony śnieg. Poruszanie się w takich warunkach wymaga dużego doświadczenia oraz posiadania odpowiedniego sprzętu.

TPN przypomina, że dni są bardzo krótkie i około 16:00 robi się ciemno. Należy tak zaplanować wycieczkę, aby powrócić ze szlaku przed zmrokiem. W Tatrach obowiązuje ogłoszony przez TOPR drugi - umiarkowany stopień zagrożenia lawinowego.

Rzeki mogą wezbrać powyżej stanów ostrzegawczych. 'Pomarańczowe' alerty IMGW dla trzech województw (zdjęcie ilustracyjne)Rzeki mogą wezbrać powyżej stanów ostrzegawczych. Pomarańczowe alerty IMGW

Więcej informacji na temat prognozy pogody znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Z powodu silnego wiatru nie kursuje kolej linowa na Kasprowy Wierch, a także wyciąg na stoku w Dolinie Gąsienicowej. W sobotę uruchomiono tam po raz pierwszy tej zimy trasę narciarską. Na razie nieczynny jest wyciąg i stok w Dolinie Goryczkowej, a także wiodąca tamtędy nartostrada do Kuźnic.

Zagrożony z powodu silnego wiatru jest konkurs skoków narciarskich w Zakopanem zaliczany do Pucharu Świata. Organizatorzy nie podjęli jeszcze decyzji o ewentualnej zmianie rozpoczęcia godziny rozpoczęcia rywalizacji. Konkurs ma się rozpocząć o 16:00.

Prędkość wiatru w porywach przekracza nawet 15 metrów na sekundę. Skoczkom na Wielkiej Krokwi ma kibicować prezydent Andrzej Duda.

Treningi przed Pucharem Świata w skokach narciarskich zostały przerwane przez silny wiatr (14 stycznia 2023)Zawody w Zakopanem zagrożone? Silny wiatr w porywach do 85 km/h

Złe warunki pogodowe panują w Beskidach. W wyższych partiach gór szlaki są oblodzone

"Z powodu silnego wiatru nie działają niektóre koleje linowe" - poinformował ratownik Bartłomiej Skoczylas z grupy beskidzkiej GOPR. W Szczyrku nie działa gondola na Halę Skrzyczeńską i Srzyczne. Dodał, że niewiele ośrodków pracuje z powodu braku śniegu.

Ratownik zaapelował też o dobre przygotowanie do wybierających się w góry. Należy zabrać ze sobą ubrania ciepłe, nieprzewiewne i przeciwdeszczowe. Do tego dobre buty, raki lub raczki, latarka, apteczka, naładowany telefon i przenośna ładowarka.

W Beskidach obowiązuje ostrzeżenie synoptyków z IMGW przed silnym wiatrem. Do godzin wieczornych może wiać ze średnią prędkością od 30 do 40 kilometrów na godzinę.