Pogoda na dziś - piątek, 20 stycznia. Zimowa aura w powietrzu. W górach może spać nawet do 30 cm śniegu

Pogoda na dziś, czyli piątek, 20 stycznia zapowiada się dość chłodno. Temperatura maksymalna wyniesie od -2 stopni w rejonach podgórskich Karpat do 3 stopni Celsjusza nad morzem. Najbliższe dni przyniosą nam powrót zimowej aury.

Fani ciepłych promieni słonecznych i wysokich temperatur ze smutkiem spoglądają na prognozy pogody, a miłośnicy zimy już zacierają ręce. Jak informują synoptycy z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, w najbliższych dniach możemy liczyć na iście zimową pogodę. Czekają nas niskie temperatury i opady śniegu. Oto jak zapowiada się pogoda na dziś. 

Zobacz wideo O co chodzi z ciśnieniem atmosferycznym?

Pogoda na dziś. Będzie chłodno

W piątek w dalszym ciągu możemy spodziewać się niskich temperatur. Najchłodniej będzie dziś na Podhalu i w podgórskich Karpat, gdzie słupki rtęci zatrzymają się na od 1 do 2 stopniach poniżej zera. 0 stopni wskażą termometry w Zielonej Górze, a jeden stopień więcej na Warmii i Mazurach, Lubelszczyźnie, a także w okolicach Łodzi, Poznania i Krakowa. Z kolei na 2 stopnie Celsjusza mogą liczyć mieszkańcy Trójmiasta, Podlasia, Mazowsza i Śląska. 

Schladming, Austria. 6 stycznia 2023 r."Za pięć dwunasta"? Która godzina jest na zegarze klimatycznej zagłady?

Prognoza pogody. W górach nawet do 30 cm śniegu

Jak podaje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, w piątek w większości kraju wiatr będzie umiarkowany. Mocniej powieje na południowym-wschodzie, gdzie porywy mogą powodować lokalnie zawieje śnieżne. Zachmurzenie prognozowane jest przeważnie duże. Słońce wyjrzy dziś w okolicach Trójmiasta, na Warmii i Mazurach, w centralnej Polsce i na Śląsku.

Śnieżyce w PolscePogoda. Cyklon Harto namiesza. Nadchodzi śnieżyca i powrót zimy

Opady śniegu wystąpią dziś we wschodniej i południowej części Polski, lokalnie mogą pojawić się również opady deszczu ze śniegiem. Żółte alerty zostały wydane dla wschodniej Polski przed opadami marznącymi, z kolei m.in. na Mazowszu, Podlasiu, Lubelszczyźnie i Podlasiu ostrzega się przed silnymi opadami śniegu. 

Najwięcej białego puchu przybędzie w rejonach podgórskich Karpat oraz samych górach. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał tam ostrzeżenia drugiego stopnia przed intensywnymi opadami powodującymi przyrost pokrywy śnieżnej o 20-30 cm.

Dodatkowo w Tatrach do godziny 20:00 obowiązuje trzeci (w pięciostopniowej skali) stopień zagrożenia lawinowego. 

Więcej informacji na temat aktualnych wydarzeń znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.