Niebezpieczna pogoda w weekend. IMGW z pomarańczowymi i żółtymi alertami. Śnieg, zawieje, oblodzenia

Pogoda w najbliższych dniach zapowiada się dynamicznie. Zarówno w piątek, jak i w sobotę padać będzie śnieg - w wielu miejscach intensywnie. Zagrożenie w weekend stanowić będą też: silny wiatr oraz oblodzenia. Gdzie będzie niebezpiecznie?

Synoptycy w dalszym ciągu prognozują opady śniegu w na południowym wschodzie Polski, ale nie będą one już tak intensywne, jak wczoraj. Ile śniegu spadnie?

Zobacz wideo Czym się różni pogoda od klimatu? „Są jak nastrój kontra charakter"

Pogoda. IMGW: Prószyć będzie do końca dnia

Jak powiedziała Emilia Szewczak z biura prasowego Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, na tym obszarze prószyć może do końca dnia. - Spodziewany przyrost pokrywy śnieżnej na południowym wschodzie może wynieść do około 10 centymetrów. Na pozostałym obszarze kraju może padać słaby przelotny śnieg bądź deszcz ze śniegiem i sam deszcz - mówiła Emilia Szewczak.

Jedynie na krańcach zachodnich i na Pomorzu Zachodnim wystąpią przejaśnienia. Temperatura maksymalna wyniesie od minus dwóch stopni na Podhalu, przez jeden-dwa stopnie w większości kraju, do trzech stopni na zachodzie.

Więcej informacji na temat prognozy pogody znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Pogoda na sobotę 21.01.2023 - opady i porywy wiatruPogoda na weekend. Śnieg może łamać gałęzie, przerwy w dostawach prądu

Alerty IMGW. Intensywne opady śniegu na południu i wschodzie 

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał alerty pierwszego i drugiego stopnia przed intensywnymi opadami śniegu. Ostrzeżenia drugiego stopnia obowiązują w województwach:

  • śląskim (powiaty: cieszyński, bielski, Bielsko-Biała, żywiecki);
  • małopolskim (powiaty: suski, myślenicki, nowotarski, tatrzański, limanowski, nowosądecki, Nowy Sącz, tarnowski, Tarnów, brzeski, bocheński);
  • podkarpackim (powiaty: jasielski, krośnieński, Krosno, strzyżowski, brzozowski, sanocki, leski, bieszczadzki). 

Synoptycy prognozują opady śniegu o natężeniu umiarkowanym, a miejscami silnym. Przewidywany przyrost pokrywy śnieżnej może wynieść 20-30 centymetrów. 

Obowiązują także alerty pierwszego stopnia przed śniegiem. Alerty zostały wydane dla województw: małopolskiego (oprócz powiatów, w których obowiązują alerty drugiego stopnia), podkarpackim (oprócz powiatów, w których obowiązują alerty drugiego stopnia), świętokrzyskim (powiaty: kazimierski, pińczowski, buski, staszowski, sandomierski) oraz lubelskim (powiaty: kraśnicki, lubelski, Lublin, świdnicki, krasnostawski, janowski, biłgorajski, zamojski, Zamość, tomaszowski, hrubieszowski, chełmski, Chełm). W wymienionych regionach przewiduje się przyrost pokrywy śnieżnej o 15 do 20 centymetrów. 

Czym jest gołoledź?Szron i gołoledź - co to jest? Jak powstaje? [definicje, cechy, różnice]

Pogoda. Weekend pod znakiem oblodzeń i wichury 

Weekend zapowiada się bardzo dynamicznie pod względem pogody. Z prognozy zagrożeń IMGW wynika, że w większości regionów (oprócz Małopolski, Podkarpacia, Lubelszczyzny i Ziemi Lubuskiej) czekają nas m.in. intensywne opady śniegu. Instytut może wydać przed nimi ostrzeżenia pierwszego stopnia.

Ponadto na wschodzie prognozowane są opady marznące, co oznacza, że na drogach i chodnikach zrobi się ślisko. Na północy z kolei dodatkowe zagrożenie ma stanowić silny wiatr, a na Dolnym Śląsku możliwe będą zawieje. 

Pogoda. Wielki powrót śniegu. Niebezpieczny ranek na drogach PodkarpaciaPogoda. Wielki powrót śniegu. Niebezpieczny ranek na drogach Podkarpacia