Pogoda na dziś - niedziela, 29 stycznia. Czy będzie padać śnieg? IMGW ostrzega przed wiatrem i gołoledzią

Ostatni dzień tygodnia przyniesie nam silny wiatr, opady śniegu, deszczu ze śniegiem, a także deszczu lub mżawki. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał żółte alerty, które będą obowiązywać do jutrzejszego poranka. Oto jak zapowiada się pogoda na dziś, czyli niedzielę, 29 stycznia.

Jak informuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, w niedzielę północny-wschód naszego kraju będzie znajdował się w zasięgu płytkiej zatoki związanej z niżem znad Morza Barentsa, a także związanego z nią frontu atmosferycznego. Z kolei południowy-wschód będzie pod wpływem rozległego wyżu znad Atlantyku. Jak zapowiada się pogoda na dziś?

Zobacz wideo Czym się różni pogoda od klimatu? „Są jak nastrój kontra charakter"

Pogoda na dziś. Zimno w całej Polsce

Jak podają synoptycy z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, w niedzielę najmniej będzie na Podhalu, gdzie słupki rtęci spadną do 5 stopni poniżej zera. W Krakowie termometry wskażą -2 stopnie, natomiast w Katowicach, Łodzi i na Suwalszczyźnie -1 stopień Celsjusza. 0 stopni będzie dziś w Poznaniu, na Podlasiu i we Wrocławiu, a o jeden stopień więcej na Mazowszu i Podkarpaciu. Nieco cieplej na północy Polski - w okolicach Trójmiasta prognozowane są 2 stopnie, a w Szczecinie 3 stopnie Celsjusza. 

Mapa z porywami wiatru - poniedziałek 30 styczniaSilne załamanie pogody. Nurkujący cyklon dotrze do Polski

Prognoza pogody na dziś. IMGW wydało ostrzeżenia 

W niedzielę niemal w całej Polsce będzie utrzymywać się zachmurzenie duże, z większymi przejaśnieniami na północnym-wschodzie, Mazowszu i południu kraju. Wiatr na ogół słaby i umiarkowany, jedynie na północy w porywach nawet do 65 km/h. Mocniej powieje także w województwie dolnośląskim, opolskim i śląskim, gdzie porywy mogą sięgać do 60 km/h i powodować zamiecie śnieżne. 

Zima (zdjęcie ilustrujące)Pogoda długoterminowa. W lutym burze śnieżne i siarczysty mróz

Na Warmii i Mazurach, Podlasiu oraz w województwie wielkopolskim, lubuskim i kujawsko-pomorskim miejscami mogą wystąpić opady śniegu i śniegu z deszczem. Na Mazowszu, Śląsku i Dolnym Śląsku może poprószyć śnieg. 

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia przed spadkiem temperatury powodującym zamarzanie jezdni i chodników. Żółte alerty obowiązują na Warmii i Mazurach, Podlasiu i Mazowszu. Z kolei ostrzeżenia przed silnym wiatrem dotyczą północnego-zachodu i w okolic Trójmiasta. 

Więcej informacji na temat aktualnych wydarzeń znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.