Pogoda. Prognoza zagrożeń IMGW. Wiatr do 80 km/h, zawieje śnieżne i oblodzenia

Synoptycy po raz kolejny ostrzegają przed dynamicznie zmieniającą się pogodą. Najnowsza prognoza zagrożeń IMGW uwzględnia niebezpieczeństwo związane z silnym wiatrem, który może osiągnąć nawet 90 km/h. Oprócz tego w kolejnych dniach czekają nas intensywne opady śniegu oraz oblodzenia. Wiele województw może spodziewać się utrudnień.

Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydali ostrzeżenia meteorologiczne drugiego stopnia przed silnym wiatrem, który miejscami osiągnie w porywach nawet do 90 km/h. IMGW przedstawiło także prognozę zagrożeń pogodowych na kolejne dni, która uwzględnia już nie tylko silny wiatr, ale także towarzyszące mu opady śniegu stanowiące zagrożenie drugiego stopnia oraz zawieje i oblodzenia. 

Zobacz wideo Śnieg na samochodzie. Mandat może wynieść 3 tys. zł

Więcej podobnych treści znajdziesz na stronie głównej portalu Gazeta.pl.

Prognoza zagrożeń meteo na środę

W środę synoptycy IMGW prognozują wydanie alertów pierwszego stopnia przed silnym wiatrem w województwach:  pomorskim, obejmujący północne powiaty, zachodniopomorskim, lubuskim, a także w powiatach położonych w zachodniej części regionu województwa wielkopolskiego. Zagrożenie prognozuje się również w województwie dolnośląskim jednak wyłącznie w powiatach północnych i zachodnich.

Prognoza zagrożeń meteo na czwartek 

W czwartek 2 lutego prognozuje się, że alerty obejmą swoim zasięgiem większą część kraju. W północnych powiatach województw zachodniopomorskiego pomorskiego, a także w powiatach południowych województwa wielkopolskiego nadal ma występować niebezpieczeństwo silnego wiatru. Mogą pojawić się także ostrzeżenia przed oblodzeniem obowiązujące w województwach: lubelskim, mazowieckim, łódzkim, kujawsko-pomorskim, pomorskim, zachodniopomorskim, wielkopolskim, lubuskim.

Ostrzeżeniami pierwszego stopnia przed intensywnymi opadami śniegu oraz zawiejami i zamieciami śnieżnymi, spowodowanymi silnymi porywami wiatru o prędkości od 55 do 72 km/h, objęte mogą zostać południowe powiaty województw śląskiego małopolskiego.

Prognoza zagrożeń meteo na piątek

Piątek zapowiada się szczególnie niebezpiecznie dla województwa śląskiego oraz małopolskiego. Tam synoptycy IMGW prognozują pojawienie się alarmu drugiego stopnia przed intensywnymi opadami śniegu. Alert ten oznacza, że w ciągu 24 godzin, obfite opady śniegu spowodują przyrost pokrywy śnieżnej od 20 do 30 cm lub nawet 50 cm w obszarach podgórskich. W pozostałych rejonach województw małopolskiego, śląskiego, a także w południowych powiatach województwa podkarpackiego, mogą obowiązywać alerty pierwszego stopnia przed opadami śniegu.

Oprócz opadów zagrożenie może pojawić się po raz kolejny za sprawą oblodzenia. Z tego powodu 3 lutego przewiduje się wprowadzenie alarmu w województwach: pomorskim, zachodniopomorskim, wielkopolskim, lubuskim i kujawsko-pomorskim.

Miejscami nadal mogą pojawić się ostrzeżenia przed silnym wiatrem, głównie w powiatach północnych województw pomorskiego zachodniopomorskiego.