Pogoda na dziś - środa, 8 lutego. Czeka nas stopniowe ocieplenie, jednak mróz nadal nie odpuści

Pogoda na dziś - środa, 8 lutego przyniesie zmiany w dotychczasowej aurze. Według najnowszych prognoz ma się znacznie ocieplić. W wielu miejscach termometry jednak nadal wskażą ujemną temperaturę. Wszystko wskazuje zatem na stopniowe ustąpienie zimi - mróz jednak jeszcze chwilę nam potowarzyszy.

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Połowa drugiego tygodnia lutego sporo namiesza w pogodzie. Jak się okazuje, mroźne i śnieżne dni są już policzone, a na ich miejscu rozgości się cieplejszy front atmosferyczny i coraz wyższe temperatury. Wszystko jednak będzie rozwleczone w czasie, a najbliższe dni nadal pozostaną chodne. Jak zatem będzie prezentować się środa, 8 lutego? 

Odwilż (zdjęcie ilustracyjne)Pogoda. Kiedy odpuści mróz? Niebawem nawet 7 stopni C, zniknie też śnieg

Pogoda na dziś - środa, 8 lutego

Środek tygodnia przyniesie zróżnicowaną temperaturę dla poszczególnych regionów. Chociaż dla wielu województw zapowiada się to przyjemny i w miarę ciepły dzień tak dla południa oznacza srogi mróz. Mowa tu przede wszystkim o województwie małopolskim (w powiecie nowotarskim, tatrzańskim, suskim, limanowskim, nowosądeckim) i śląskim (w powiatach: żywieckim, cieszyńskim, bielskim). Tam temperatury będą znacznie niższe. Okazuje się, że w innych regionach nie będziemy musieli długo czekać na ocieplenie. 

W środę w znacznej części kraju dominować będzie słońce i przejaśnienia. Warto jednak podkreślić, że towarzyszyć będzie przy tym mróz. Większa dawka słońca sprawi, że w tym tygodniu doświadczymy dużych różnic w temperaturze między dniem a nocą. Popołudniami słupki rtęci najmocniej poszybują na zachodzie i południowym zachodzie, gdzie nie wykluczamy 4-6 st. C. Temperatura bliższa zera w okolicach Wyżyny Śląskiej, Małopolski i Podkarpacia, aż po centrum i Pomorze Gdańskie - gdzie nawet w pełni dnia może trzymać mróz do -3/-1 st. C,  z kolei na Pogórzu początkowo -5 st. C.

Zobacz wideo Mroźna zima a globalne ocieplenie. „Utrwaliło się oczekiwanie, że będzie tylko cieplej"

Pogoda na kolejne dni. Czeka nas mróz czy nadejście wiosny? 

Jak wskazują prognozy wiązkowe, już pod koniec tygodnia na coraz większym obszarze Polski temperatury będą dodatnie. Wszystko przez napływające znad wschodniej granicy masy ciepłego powietrza. Aura będzie stopniowo się rozpogadzać - w wielu miejscach wyjrzy zza chmur słońce, a temperatura sięgnie nawet do 10 stopni C. Siarczysty mróz będzie jednak nadal odczuwalny nocami. Spadki mogą okazać się dość znaczące i w większości kraju sięgać co najmniej -5 st. C. Większa szansa na mróz rzędu -10/-12 st. C. będzie bliżej południowo-wschodniej części kraju. Z kolei w regionach górskich nadal nawet do -15 st. C.