Chociaż za oknami robi się coraz cieplej, to w lutym zima jeszcze da o sobie znać - synoptycy zapowiadają bowiem mróz i opady śniegu. Z każdym kolejnym dniem dni robią się jednak coraz dłuższe, co jest właśnie oznaką nadchodzącej wiosny. Kiedy wypada ona w 2023 roku?
Odpowiedź na to pytanie nie jest oczywista, bowiem kalendarzowa wiosna nie zawsze pokrywa się z datą rozpoczęcia wiosny astronomicznej. Poza tym wyróżnia się także wiosnę termiczną, meteorologiczną i fenologiczną - co to znaczy?
Pierwszy dzień kalendarzowej wiosny pozostaje niezmienny i wypada zawsze 21 marca - w tym roku jest to wtorek. Tego dnia przypada symboliczne zakończenie zimy, a w szkołach i przedszkolach często organizowane są zabawy i przedstawienia. Ponadto 21 marca przypada Dzień Wagarowicza.
Przeczytaj więcej aktualnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl.
W 2023 roku pierwszy dzień astronomicznej wiosny przypada na poniedziałek 20 marca. W przypadku wiosny astronomicznej data jest ruchoma - zależy to bowiem od momentu, kiedy długość dnia jest równa długości nocy. W tym roku będzie to miało miejsce dokładnie 20 marca.
Meteorologiczna wiosna wypada 20 dni przed wiosną kalendarzową. Fenologiczna wiosna to natomiast moment, kiedy na drzewach pojawiają się liście, a trawa zaczyna się zazieleniać. Zazwyczaj ma to miejsce pod koniec marca lub na początku kwietnia, gdy dni stają się coraz cieplejsze. Wiosna termiczna wypada wówczas, gdy temperatura zarówno w dzień, jak i w nocy nie spada poniżej 5 stopni Celsjusza. Taka sytuacja musi utrzymywać się przez co najmniej pięć dni z rzędu.