Pogoda na wiosnę 2023. Kiedy zrobi się ciepło? Na ocieplenie musimy jeszcze poczekać

Najnowsze prognozy pogody pokazują, że zima jeszcze nie da o sobie zapomnieć. Jednak w najbliższych dniach możemy liczyć na niewielkie zmiany w pogodzie, które zapowiadają wiosnę.

Od 20 lutego pogodę w Polsce kształtuje dynamiczny niż znad Morza Norweskiego. Jeszcze przez kilka dni przyniesie on do naszego kraju opady deszczu, deszczu ze śniegiem oraz samego śniegu. Na uspokojenie w pogodzie możemy liczyć dopiero w ostatnich dniach lutego i na początku marca.

Więcej podobnych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Chłodna wiosna? „Wciąż jesteśmy powyżej średnich temperatur z ostatnich lat"

Prognoza pogody w Polsce. W najbliższych dniach pojawi się śnieg

W bieżącym tygodniu rozpogodzenia pojawią się już 23 lutego, wtedy też będzie mniej opadów, a porywisty dotąd wiatr znacznie osłabnie. Będzie to jednak chwilowy spokój i delikatne ocieplenie, ponieważ już 24 lutego na północnym wschodzie kraju zrobi się znacznie chłodniej. Natomiast w weekend ponownie w całej Polsce wzrośnie zachmurzenie, pojawią się również przelotne opady śniegu oraz deszczu ze śniegiem. 27 oraz 28 lutego w zachmurzenie w kraju będzie duże, na północy pojawią się opady deszczu, a na wschodzie i w Karpatach pojawi się też deszcz ze śniegiem. W Tatrach wzrośnie również pokrywa śnieżna do 8 cm.

Najcieplej w tych dniach będzie na południowym zachodzie, od 2 do 10 st. C. Najniższa temperatura jest prognozowana na Suwalszczyźnie, tam minimalna temperatura wyniesie od 1 do 8 st. C. Wiatr w tych dniach będzie umiarkowany, silny na wybrzeżu, w pozostałej części kraju bardzo silny i porywisty. Wiatr zacznie słabnąć we wtorek po południu - informują synoptycy z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Początek wiosny w Polsce. W marcu temperatura znacznie wzrośnie

Pod koniec lutego termometry będą wskazywać temperaturę powyżej norm wieloletnich. Ilość opadów będzie natomiast w normie. Na przełomie lutego i marca synoptycy zapowiadają ponowną dynamikę w pogodzie. Możemy się spodziewać miejscowych opadów śniegu, a nawet lokalnych burz - przekazuje portal Fanipogody.pl. Nie spodziewajmy się jednak powrotu mroźnej, śnieżnej zimy. Na początku marca temperatura powietrza będzie typowa dla przedwiośnia. Poszczególne tygodnie w marcu mogą się okazać chłodniejsze, niż przewiduje norma wieloletnia, jednak na bardziej szczegółowe prognozy pogody musimy jeszcze poczekać. Według Centrum Modelowania Meteorologicznego "początek marca wg modelu średnioterminowego WRF-GFS Medium nie będzie nas rozpieszczał, a w niektórych regionach kraju mróz utrzyma się przez całą dobę".

Kolejne tygodnie marca przyniosą wyższą temperaturę. Najcieplej będzie na południu, gdzie w kolejnych tygodniach marca termometry wskażą nawet 17 st. C.