Cyklon Diethelm opanował Polskę. Wiatr o sile huraganu, śnieżyce i mróz. Co dalej z pogodą?

Skutki odsuwającego się obecnie z terenów Polski cyklonu Diethelm w ubiegłych dniach odczuł cały kraj. W niedzielę synoptycy prognozują nieznaczną poprawę aury, jednak nie będzie to koniec dynamicznych zjawisk. Wraz z początkiem nowego tygodnia nad Polskę napływać będą kolejne niże, które ponownie mogą namieszać w pogodzie.

Niedziela 12 marca stanowić będzie lekki odpoczynek od dynamicznych zjawisk atmosferycznych. Dotychczas obejmujący swoim zasięgiem Polskę cyklon Diethelm powoli przemieszczać się będzie w kierunku Rosji. Nie znaczy to jednak, że pozbędziemy się silnego wiatru, czy zmiennej temperatury. Czego więc można spodziewać się w najbliższych dniach?

Zobacz wideo Czym się różni pogoda od klimatu? „Są jak nastrój kontra charakter"

Więcej podobnych treści znajdziesz na stronie głównej portalu Gazeta.pl.

Niebezpieczny cyklon Diethelm opuszcza Polskę

Szalejący nad Polską cyklon Diethelm przyniósł prawdziwe załamanie pogody. W sobotę w całym kraju dało się odczuć dynamicznie zmieniające się zjawiska od opadów deszczu, deszczu ze śniegiem, przez intensywne opady śniegu po silne wiatry powodujące wichury i zamiecie śnieżne. Wiatr osiągał swoje rekordowe wartości na południu kraju. W niektórych miejscach wiało nawet z prędkością 155 km/h. IMGW wydało ostrzeżenia pierwszego stopnia przed silnym wiatrem, oblodzeniami i śnieżycą dla 13 województw.

'Rzeka atmosferyczna' uderzyła w Kalifornię. Tysiące domów bez prądu, co najmniej dwie ofiary"Rzeka atmosferyczna" uderzyła w Kalifornię. Tysiące domów bez prądu

W niedzielę będzie nieco spokojniej, jednak jak podaje serwis fanipogody.pl do Polski będzie spływać chłodne, nieco chwiejne powietrze znad północnego zachodu. Z tego powodu, w niektórych miejscach w Polsce mogą pojawić się przelotne opady śniegu - głównie na północnym- wschodzie i południu kraju. Niemal w całej Polsce pojawiać się będą rozpogodzenia. Nadal jednak odczuć będzie można różnicę temperatury pomiędzy północną a południową częścią kraju. Na północy termometry wskażą najwyżej kilka stopni powyżej zera, podczas gdy na południu temperatury mogą przekroczyć nawet 8 st. C. Wieczorem jednak znowu zrobi się dość mroźno.

Temperatura w Polsce we wtorekKiedy przyjdzie wiosna i ocieplenie? W tym tygodniu 15 stopni Celsjusza

Nadchodzący tydzień ze zmiennymi warunkami atmosferycznymi

12 marca w północno-wschodniej części kraju nadal będzie można odczuć silny wiatr. Nad morzem w porywach nawet do 80 km/h. Wiatr ten jednak nie powinien przynieść większych szkód. Jak informują eksperci z serwisu dobrapogoda24.pl, silniejszych wiatrów można spodziewać się dopiero pomiędzy 13 a 14 marca. Wówczas nad Polskę wkraczać będą nowe ośrodki niżowe znad Atlantyku, które przyniosą kolejną falę zmiennych warunków atmosferycznych.