Pogoda na majówkę 2023. IMGW podało pierwsze prognozy. Co czeka nas w długi weekend?

Dobra pogoda to niezbędny element udanej majówki. To od niej zwykle zależy dobór aktywności w majowy wypoczynek. Czego się zatem spodziewać? Już w marcu IMGW przedstawił długoterminową prognozę pogody na maj. Zdaniem synoptyków tegoroczna majówka zapowiada się na ogół ciepło z temperaturami na poziomie normy wieloletniej.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej podał pierwsze długoterminowe prognozy pogody na maj. Zdaniem synoptyków miesiąc ten będzie na ogół ciepły z temperaturami i opadami w granicach normy wieloletniej. Przedstawiona prognoza to doskonała wskazówka dla osób, które już teraz planują majowy urlop. Co jeszcze może nas czekać w długi weekend?

Zobacz wideo Czym się różni pogoda od klimatu? „Są jak nastrój kontra charakter"

Więcej podobnych treści znajdziesz na stronie głównej portalu Gazeta.pl.

Pogoda na majówkę. Temperatura i opady w normie wieloletniej

Długi weekend majowy niektórzy rozpoczną już w kwietniu. Ponieważ 1 maja wypada w poniedziałek, dla wielu urlop potrwa 5 dni, a w niektórych przypadkach nawet dłużej. Według opublikowanej przez IMGW długoterminowej prognozy pogody maj zapowiada się dość ciepło. Średnia miesięczna temperatura w tym miesiącu będzie na poziomie normy wieloletniej. Miejscami może nawet ją przekroczyć. Najcieplej będzie prawdopodobnie na zachodzie Polski. Biorąc pod uwagę poprzednie lata termometry wskazywać będą około 15 st. C. Lokalnie temperatura może być wyższa, nawet około 20 st. C. 

W majówkę nie powinniśmy martwić się także opadami. Według wyliczeń te również mają być w normie wieloletniej z lat 1991-2020.  Na południu można spodziewać się nieco intensywniejszych opadów, z czego największe odnotuje Zakopane

Temperatura w Polsce we wtorekKiedy przyjdzie wiosna i ocieplenie? W tym tygodniu 15 stopni Celsjusza

IMGW przypomina o marginesie błędu

IMGW przypomina, że długoterminowe prognozy we wszystkich przypadkach obarczone są dużą niepewnością i mogą się od siebie różnić. Wszystko przez możliwość wystąpienia nagłych zjawisk meteorologicznych, a także różnicy w założeniach wykorzystywanych w modelach prognostycznych. "Nie jest możliwy dokładniejszy opis przewidywanej pogody z tak dużym wyprzedzeniem. Należy pamiętać, że prognoza jest orientacyjna, ma charakter eksperymentalny i dotyczy średniego przebiegu dla całego prognozowanego regionu i danego okresu prognostycznego" - podkreślili synoptycy na stronie IMGW.