Na gałęziach pojawiają się pierwsze "kotki". Kiedy kwitnie wierzba?

Na gałęziach zaczynają pojawiać się duże, białe bazie zwane też czasem kotkami. - Są jednym z najbardziej charakterystycznych oznak wiosny - powiedział Jarosław Mikietyński, ogrodnik Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy.

- Bazie kotki, a więc kwiatostany na wierzbie iwa są jednym z najbardziej charakterystycznych oznak wiosny - powiedział portalowi regiodom.pl Jarosław Mikietyński, ogrodnik Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Kiedy pojawią się na gałęziach? 

Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej portalu Gazeta.pl. 

Zobacz wideo Chłodna wiosna? „Wciąż jesteśmy powyżej średnich temperatur z ostatnich lat"

Kiedy kwitnie wierzba? "Kotki" pojawiają się na gałęziach

Wierzba kwitnie w marcu i kwietniu. W przypadku łagodnej zimy "kotki" mogą pojawić się już w lutym. "Jest mało wymagająca i bardzo łatwa w uprawie. Roślina jest całkowicie mrozoodporna. Dobrze znosi warunki miejskie i jest odporna na zanieczyszczenia" - podaje portal ogrodniczy.

Bazie kotki są złożone z setek kwiatów pozbawionych płatków - to jeden kwiatostan. Cykl ich rozwoju zaczyna się późnym latem. Jesienią na gałęziach zawiązują się zalążki kwiatostanów. Wiosną zaczynają stopniowo rozkwitać, tworząc puchate kulki. Najbardziej okazałe pojawiają się nie tylko na wierzbach, ale także na brzozach, leszczynach, olszach, topolach.

Majówka (zdjęcie ilustracyjne)Pogoda na majówkę 2023. IMGW podało pierwsze prognozy

"Temperatura powietrza w marcu będzie normalna"

1 marca rozpoczęła się meteorologiczna wiosna. Kalendarzowa wypada 21 marca (w tym roku jest to wtorek), a astronomiczna 20 marca (jest to poniedziałek). Choć daty wyznaczają nową porę roku, wszystko wskazuje na to, że na iście słoneczną aurę przyjdzie nam jeszcze zaczekać.

- Temperatura powietrza w marcu będzie normalna. Suma opadów także będzie mieścić się w normie, a przeważnie będą to opady deszczu. Chociaż początkowo, w tych pierwszych dziesięciu dniach marca, może poprószyć śnieg - mówił rzecznik Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej Grzegorz Walijewski.

Wiosna (zdjęcie ilustracyjne)Równonoc wiosenna 2023. Kiedy wypada? Co to jest?