Pogoda na dziś - sobota, 19 sierpnia. Wysokie temperatury dają się we znaki. IMGW ostrzega przed upałami

Polacy, którzy zaplanowali sierpniowe urlopy mogą liczyć na prawdziwie wakacyjne warunki. W całym kraju we znaki dają się wysokie temperatury, w wielu miejscach przekraczające 30 stopni Celsjusza. Nie inaczej będzie w weekend. Oto pogoda na dziś, czyli sobotę, 19 sierpnia.

Jak informują synoptycy z Instytutu Meteorologii Wodnej, w sobotę wciąż będziemy znajdować się w upalnym powietrzu pochodzenia zwrotnikowego. Wschód kraju będzie na skraju wyżu z centrum nad północno-zachodnią Rosją, z kolei warunki w pozostałych rejonach będzie kształtować płytka zatoka niżu znad Atlantyku. Powoli zacznie spadać także ciśnienie. Jak zapowiada się pogoda na dziś?

Zobacz wideo Niecodzienne zjawisko nad gdańską Wyspą Sobieszewską: chmura szelfowa

Pogoda na dziś. Upalnie w całym kraju

W sobotę na najwyższe temperatury mogą liczyć mieszkańcy Mazowsza. Termometry wskażą tam 33 st. Celsjusza, z kolei jeden st. mniej na Warmii i Mazurach oraz Podlasiu. 31 st. będzie w Szczecinie, Bydgoszczy, Łodzi, Lublinie, Kielcach i Rzeszowie, a 30 st. w Poznaniu, Zielonej Górze, Wrocławiu, Katowicach oraz Krakowie. W okolicach Trójmiasta, w tym w Gdańsku przewiduje się 28 stopni. 

Prognoza pogody. Uwaga na burze i upały

Dziś wiatr zapowiada się słaby i zmienny, a trakcie burz porywisty w porywach do 65 km/h. W całej Polsce przeważać będzie zachmurzenie małe i umiarkowane, które miejscami może wzrosnąć do dużego. W sobotę mogą wystąpić przelotne opady deszczu i burze (lokalnie z gradem), z wyłączeniem północno-wschodnich województw.

Instytut Meteorologii Wodnej wydał na dziś żółte alerty. Ostrzeżenia przed burzami z gradem dotyczą Małopolski oraz południowych i zachodnich powiatów Podkarpacia. Synoptycy ostrzegają także przed upałami drugiego stopnia. Alerty dotyczą wszystkich województw, poza Pomorzem Zachodnim, Pomorzem, zachodnimi powiatami Warmii i Mazur, Wielkopolską, województwem lubuskim i południowymi powiatami Małopolski. Więcej informacji na temat aktualnych wydarzeń znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.