Pogoda na dziś - wtorek, 29 sierpnia. Polska podzieli się na pół. Czekają nas duże różnice temperatur

Pogoda na dziś, czyli na wtorek, 29 sierpnia przyniesie nam duże różnice temperatur. W chłodniejszej strefie łupki rtęci spadną poniżej 20 st., podczas gdy w pozostałych rejonach upały przekroczą 30 st. Gdzie będzie burza? Poznajcie szczegółową prognozę dla naszego kraju.

Jak informują synoptycy z Instytutu Meteorologii Wodnej, we wtorek nasz kraj wciąż będzie znajdował się w strefie falującego frontu, oddzielające upalne zwrotnikowe powietrze nad wschodem i południowym wschodem od chłodniejszego polarnego morskiego, które napływa z zachodu. Jak zapowiada się pogoda na dziś? 

Zobacz wideo Niecodzienne zjawisko nad gdańską Wyspą Sobieszewską: chmura szelfowa

Pogoda na dziś. Duże różnice temperatur

We wtorek nasz kraj podzieli się na chłodniejszy zachód oraz cieplejszy wschód. Na najwyższe temperatury mogą liczyć mieszkańcy Lubelszczyzny. Tam termometry wskażą 34 st., a jeden st. mniej w Rzeszowie. Ciepło będzie także na Mazowszu i Podlasiu - tam temperatury wyniosą maksymalnie 31 st. 29 st. prognozowane jest w Kielcach, 26 st. w Olsztynie, Łodzi oraz Krakowie, z kolei 23 st. na Śląsku.

W pozostałych rejonach zapowiada się nieco chłodniej. W Bydgoszczy słupki rtęci zatrzymają się na 22 st., we Wrocławiu na 20 st., a w Trójmieście oraz Poznaniu na 19 st. W Szczecinie będzie jedynie 17 st., a jeden stopień mniej w Zielonej Górze. 

Prognoza pogody. Uwaga na burze

Dziś w Polsce przeważać będzie zachmurzenie duże, z większymi przejaśnieniami na wschodzie. Na zachodzie mogą pojawić się intensywne opady deszczu, a na wschodzie silne burze. Wiatr zapowiada się przeważnie słaby i zmienny, na wybrzeżu umiarkowany, z kierunków północno-wschodnich. Mocniej powieje w czasie burz, wówczas porywy mogą sięgać do 80-90 km/h. 

Instytut Meteorologii Wodnej wydał na dziś ostrzeżenia przed burzami z gradem. Żółte alerty dotyczą województwa podlaskiego, warmińsko-mazurskiego, pomorskiego (wschodnie powiaty), kujawsko-pomorskiego (wschodnie powiaty), mazowieckiego, łódzkiego, lubelskiego i wielkopolskiego (wschodnie powiaty). Ostrzeżenia drugiego stopnia wydano dla województwa małopolskiego, świętokrzyskiego i podkarpackiego. Na Śląsku ostrzega się przed silnym deszczem z burzami, a na Podlasiu i wschodzie Podkarpacia przed upałami. Więcej informacji na temat aktualnych wydarzeń znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.