Burza. Co to jest? Jak powstaje burza? [DEFINICJA]

Większość osób wie, jak wygląda burza obserwowana z powierzchni Ziemi. Niewielu jednak zdaje sobie sprawę z tego, jak powstaje. Czym właściwie jest burza i co znajduje się w jej wnętrzu? Wyjaśniamy w artykule.

Widziana z odległości budzi niepokój, ale u wielu także zachwyt. Większość osób uczyła się o burzy jeszcze w szkole i kojarzy to zjawisko głównie z wyładowaniami elektrycznymi. Nie każdy potrafi odpowiedzieć jednak na pytanie o to, jak właściwie dochodzi do powstania burzy.

Zobacz wideo Czy wiesz, jak się zachować podczas burzy?

Wnętrze chmury burzowej to z pewnością jedno z tych miejsc, w którym żaden człowiek nie chciałby się dobrowolnie znaleźć. Takimi doświadczeniami mogą jednak podzielić się niektórzy paralotniarze czy piloci, którym udało się przeżyć spotkanie z żywiołem. Jak powstaje burza i co znajduje się w jej wnętrzu?

Burza. Czym jest i jaka jest jej definicja?

Burza to nic innego jak zjawisko meteorologiczne, któremu towarzyszą wyładowania elektrostatyczne (pioruny), a także rozwój chmur burzowych  - cumulonimbusów. Burza kojarzona jest przede wszystkim z błyskawicami i grzmotami, które są niewątpliwie jej charakterystycznymi elementami. Zjawisko to nierzadko występuje także w obecności silnego porywistego wiatru oraz opadów deszczu czy śniegu - wówczas nazywane jest burzą śnieżną. 

Jak powstaje burza?

Żeby powstała burza, musi dojść do zetknięcia się ze sobą różnych mas powietrza. Upraszczając, w tym przypadku powietrza zimnego z ciepłym. Ciepłe masy powietrza z Ziemi unoszą i stykają z zimnymi, przez co dochodzi do ich ochłodzenia, a także rozprężenia. W ten sposób schłodzone powietrze opada, a następnie, będąc bliżej powierzchni, znów się nagrzewa i ponownie wędruje do góry. Proces ten skutkuje stworzeniem cumulonimbusów. Pojawienie się tego rodzaju chmur na niebie z pewnością nie zapowiada dobrej pogody, a raczej ostrzega przed zbliżającymi się gwałtownym deszczem oraz możliwymi wyładowaniami.

Co znajduje się w środku chmury burzowej? 

Jednym z charakterystycznych elementów tego rodzaju chmury jest szybko przemieszczające się w górę powietrze, którego prędkość wynosi nawet 50 kilometrów na godzinę. W środku chmury burzowej występuje silny wiatr, który powoduje tarcie o siebie wody oraz cząstek lodu. 

Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl.

Jak wyjaśnia Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, chmurę burzową najlepiej opisuje słowo "elektryzowanie". W cumulonimbusie dochodzi wówczas do zgromadzenia ładunków dodatnich oraz ujemnych. Niemałą rolę odgrywa tam również powietrze, które oddziela oba rodzaje ładunków od siebie, a "gdy różnica potencjału pomiędzy odmiennymi ładunkami staje się naprawdę duża, izolacja przestaje działać i następuje wyładowanie" - można przeczytać na stronie Instytutu. 

Burza - co warto wiedzieć?

Burza, choć zjawiskowa, może powodować śmiertelne zagrożenie - zarówno dla osób znajdujących się na lądzie, jak i w przestrzeni powietrznej. Obecnie w Polsce zakazane są m.in. loty szybowcowe w cumulonimbusach o typie burzowym.

Uderzenie pioruna w człowieka może powodować m.in. rozległe poparzenia, paraliż, uszkodzenia organów, a nawet śmierć. W trakcie burzy należy unikać wychodzenia z budynków - zwłaszcza na otwartą przestrzeń, chowania się pod drzewami, słupami energetycznymi, a także wchodzenia do wody.