Czym jest tornado i jak powstaje? Największe tornado miało ponad 7 km szerokości

Tornada w ostatnich latach możemy obserwować coraz częściej. Jak tłumaczą naukowcy, jedną z przyczyn ich zwiększonego występowania są postępujące zmiany klimatyczne. Jak właściwie powstają? Czy tornado i trąba powietrzna są tym samym? Odpowiadamy.

Tornada większości kojarzą się przede wszystkim ze Stanami Zjednoczonymi, co poniekąd jest słuszne. Jak wskazują dane jest to obszar, w którym występują one zdecydowanie najczęściej. Za największe odnotowane tornado w historii uznaje się tornado w Mulhall (miasto w stanie Oklahoma), które zostało zarejestrowane 3 maja w 1999 roku. Jak podają źródła, jego szerokość maksymalna mogła wynosić nawet ponad siedem kilometrów, a prędkość wiatru w porywach osiągnęła najprawdopodobniej powyżej 400 kilometrów na godzinę. Rok, w którym wystąpiło tornado w Mulhall, uważany jest za jeden z najbardziej płodnych pod tym względem. To okres, w którym odnotowano w tej części Stanów Zjednoczonych aż 154 tornada w ciągu zaledwie tygodnia. 

Zobacz wideo Trąba powietrzna w Krzyżanowicach

Mimo że najwięcej tornad występuje bez wątpienia w USA, to w Polsce coraz częściej również możemy być ich świadkami. Jak się tworzą? Czym właściwie są? Wyjaśniamy. 

Tornado. Czym jest i jak powstaje?

Tornado, zwane także trąbą powietrzną, jest silnym wirem czy kolumną powietrza, która znajduje się miedzy powierzchnią ziemi a cumulonimbusem (chmurą burzową). Dolna część tornada jest przeważnie węższa, co tworzy kształt leja, przypominającego trąbę wirującego powietrza. Co ciekawe, tornado może mieć więcej niż jeden wir. Wówczas każdy z nich porusza się dookoła jednego, wspólnego środka. 

Więcej podobnych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Wir ognia: groźny, piękny i potężny. Tornado ognia podczas pożaru w Budapeszcie. Potęga żywiołu

Do powstania tornada konieczne jest wystąpienie odpowiednich warunków meteorologicznych. Zimny i ciepły prąd powietrza muszą przeciąć się ze sobą, co powoduje ich przepływ w różnych kierunkach i na różnych wysokościach. Tornado tworzy się w chmurze burzowej - cumulonimbusie, która podczas tego procesu zasysa powietrze.

Tornado a trąba powietrzna. Jaka jest różnica? 

Jak już wspomnieliśmy, tornado potocznie nazywane jest także trąbą powietrzną. Czy istnieje jednak między nimi różnica? Zdaniem ekspertów obie te nazwy mogą być używanie wymiennie i mogą oznaczać to samo. - Tornado i trąba powietrzna to jest dokładnie to samo w sensie fizycznym. W obu przypadkach jest to zjawisko małoskalowe, atmosferyczne, związane z chmurą cumulonimbus. To zjawisko występujące od zawsze, gdy jest ten kawałek ziemi dostępny atmosferze - cytuje słowa dr Witolda Lenarta - klimatologa z Uniwersytetu Warszawskiego - portal Wirtualna Polska

Tornado - Parookaville 2018Przez festiwal w Niemczech przeszło małe tornado. Porwało ze sobą namioty

Tornada w Polsce. Gdzie najczęściej występują?

Do określania tornad występujących w Polsce używa się przeważnie nazwy trąby powietrzne. Rejestruje się ich maksymalnie kilkanaście razy w roku. Jak podaje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, najintensywniejsze trąby występują w okolicach województw opolskiego, śląskiego, świętokrzyskiego, mazowieckiego, łódzkiego, a także małopolskiego. Niektóre z trąb występujące na tym obszarze osiągnęły F4 w skali Fujity-Pearsona, w której F5 jest najwyższą kategorią. Najwięcej tornad w Polsce występuje jednak w północnej części Polski w obszarze Wybrzeża. Tam do czynienia mamy jednak ze zjawiskiem trąb wodnych, które jak informuje IMGW, pojawiają się przeważnie w okresie między latem a jesienią.