Huragan - co to jest? Jak powstaje huragan? Sprawdź, czym się różni wichura od huraganu

Kiedy mamy do czynienia z wichurą, a kiedy już z huraganem? W jaki sposób powstają huragany i gdzie występują najczęściej? W artykule odpowiadamy również na pytanie, jak przygotować się na nadejście naprawdę silnego wiatru.

Ostatnie dni mijają pod znakiem alertów i ostrzeżeń dotyczących silnego wiatru. Wiele osób wciąż potocznie nazywa te zjawiska wichurą czy huraganem, co jednak nie zawsze bywa zgodne z prawdą. Wichura i huragan różnią się, o czym wiedzą zwłaszcza mieszkańcy otwartych przestrzeni - gdzie wiatr nie ma zbyt wielu sztucznych hamulców, przez co jest zdecydowanie bardziej odczuwalny. Jaka jest definicja huraganu? Czym różni się od wichury i jak powstaje? Wyjaśniamy. 

Zobacz wideo Huragan Dorian. Naukowcy na pokładzie łowców huraganów wlecieli w oko żywiołu

Huragan a wichura - czym się różnią

Huragan i wichura, choć się różnią, oba mogą stanowić poważne niebezpieczeństwo. Huraganem nazywa się przede wszystkim cyklony tropikalne o dużej sile. Te z kolei, jak sugeruje ich nazwa, występują nad ciepłymi wodami i oceanem (np. nad Oceanem Indyjskim). Huragan w związku z tym tworzy się przeważnie nad wodą o temperaturze ok. 26 i 27 stopni. Zjawisko to, w przeciwieństwie do wichury, bywa także silniejsze, ponieważ wieje z prędkością powyżej 118 km/h, co powoduje niezwykle ograniczoną widoczność (zwłaszcza na morzu) i niszczenie konstrukcji na ogromną skalę. 

Więcej podobnych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Huragan FlorenceTak mogą wyglądać skutki huraganu Florence. Poziom wody zakrył prezenterkę

Wichura z kolei to silny wiatr, który osiąga mniej więcej do 90 km/h i podobnie jak huragan, może powodować poważne szkody w infrastrukturze czy zagrożenie życia. Wobec tego zjawiskiem wichury określa się po prostu zazwyczaj gwałtowne wiatry o większej sile. 

Jak powstaje huragan? Jak mierzy się jego siłę?

Do powstania huraganu konieczny jest duży układ niskiego ciśnienia wytworzony nad otwartym akwenem. Zjawisko zachodzi przy obecności silnego wiatru i odpowiednio wysokiej temperaturze wody. Charakterystycznym elementem cyklonu są także chmury burzowe. Warto wspomnieć, że w samym środku tego zjawiska znajduje się tzw. oko cyklonu, czyli obszar kilkudziesięciu kilometrów, w którym zachmurzenie jest niewielkie, a siła wiatru niska.

Siłę huraganów mierzy się w skali Saffira-Simpsona, gdzie kategoria 1 odnosi się do wiatru wiejącego z prędkością od 119 do 153 km/h, a kategoria najwyższa - piąta - do wiatru osiągającego powyżej 250 km/h. 

Deszcz owoców morza nawiedził ChinyDeszcz owoców morza zaskoczył mieszkańców. Przez huragan nagle z nieba zaczęły spadać ośmiornice

Jak przygotować się na nadejście huraganu lub wichury?

Wyjątkowo silny wiatr może powodować zniszczenia na masową skalę. Nieodpowiednie zabezpieczenie domu potrafi skutkować nie tylko zniszczeniem jego konstrukcji, ale i stanowić zagrożenie dla otoczenia, np. przez luźne, niezabezpieczone przedmioty znajdujące się na parapecie. Po otrzymaniu informacji o nadciągającej wichurze lub huraganie, nie należy opuszczać budynków, jeżeli nie jest to konieczne. Trzeba też zamknąć okna i drzwi, zabezpieczyć przedmioty i zabrać rzeczy, które mogłaby zdmuchnąć wichura. Jeżeli samochód znajduje się przy drzewie czy słupie energetycznym, najlepiej go przeparkować. Warto również mieć pod ręką apteczkę, numery telefonów ratunkowych, a także latarkę, która zapewni oświetlenie w przypadku awarii.