Grad - nieraz go widziałeś, ale czy wiesz, jak powstaje? Czym właściwie jest grad? [DEFINICJA]

Zjawisko gradobicia bywa dość powszechne i nie budzi w wielu osobach niepokoju, chociaż może przyjąć naprawdę niebezpieczny obrót. Czym właściwie jest grad i jak powstaje?

Grad choć wydaje się zjawiskiem niezwykle powszechnym i niegroźnym, w swoich najsilniejszych odsłonach potrafi wyrządzić poważne szkody, a nawet i stwarzać zagrożenie dla życia. Największe dotychczas odnotowane bryłki miały od ok. 15 do nawet ponad 40 cm średnicy. Tej wielkości gradziny zarejestrowano w Australii, a także środkowo-północnej części Stanów Zjednoczonych. Spadające z kilkudziesięciokilometrową szybkością mogą nie tylko wyrządzić poważne szkody w infrastrukturze, ale i uszkodzić ciało czy nawet pozbawić życia. Czym jest grad? Jak dochodzi do jego wytworzenia? Na te pytania odpowiadamy w tekście. 

Zobacz wideo Grad rakiet nad Tel Awiwem. Dramatyczna relacja Polki

Czym jest grad? Jaka jest jego definicja? 

Grad to nic innego, jak opad atmosferyczny o stałym stanie skupienia. Bryłki lodu, czyli tzw. gradziny, powstają w chmurach kłębiastych deszczowych (cumulonimbus) i mierzą przeważnie od kilku do kilkudziesięciu mm średnicy - choć jak odnotowano, w rekordowych przypadkach bryłki miały nawet ok. 20 cm średnicy. 

Jak powstaje grad?

Żeby powstał grad, konieczna jest oczywiście chmura kłębiasta deszczowa i odpowiednia wysokość oraz temperatura. Skroplona para wodna musi unieść się i zamarznąć na wysokości ok. kilkunastu kilometrów nad ziemią. W dalszej części powstałe kryształki obrastają śniegiem - przez co zwiększają swoją objętość i spadają. Wędrując na Ziemię i po kontakcie z wodą zmieniają się w bryłki lodu, czyli gradziny i w tej postaci mamy z nimi styczność na powierzchni. 

Grad w ZgierzuPotężna nawałnica w Zgierzu. Woda do kolan

Grad a śnieg. Jaka jest różnica?

Mimo pewnego podobieństwa grad i śnieg to jednak nie to samo zjawisko. Warto podkreślić ich podobieństwo, ponieważ zarówno grad, jak i śnieg to po prostu kryształki lodu. Mimo tego jednak istnieją spore różnice między tymi opadami atmosferycznymi. Grad przede wszystkim powstaje w chmurze kłębiastej deszczowej (cumulonimbus), a do wystąpienia opadu konieczna jest temperatura powyżej zera stopni Celsjusza - dlatego gradobicie najczęściej występuje właśnie w porze letniej.

Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl.

Śnieg z kolei tworzy się przeważnie w chmurach warstwowych deszczowych (nimbostratus) i w porze zimowej, gdy temperatura powietrza jest odpowiednio niska. Fizyczne podobieństwo gradzin i płatków śniegu nie jest już takie zauważalne - te drugie są przeważnie płaskie o symetrycznym i charakterystycznym kształcie. Większość płatków śniegu ma pierwotnie sześć ramion, które wędrując na lub po kontakcie z ziemią mogą ulec przekształceniu. 

Znalazła na plaży dziwaczny szkielet. Ludzie zastanawiają się, czy to przybysz z kosmosuZnalazła na plaży dziwaczny szkielet. Ludzie zastanawiają się, czy to przybysz z kosmosu

Grad. Co jeszcze warto wiedzieć?

Grad może wyrządzić poważne szkody w napotkanych przedmiotach. Im większa bryłka lodu, tym poważniejsze skutki. Dostając ostrzeżenie o wystąpieniu gradobicia warto zabezpieczyć przedmioty znajdujące się na zewnątrz, jak donice na parapetach czy np. samochód. Lepiej przeparkować go w bezpieczne miejsce, ponieważ gradziny nierzadko powodują uszkodzenie karoserii oraz szyb. Trzeba także zapamiętać, aby nie wystawiać się na działanie gradu (nawet przy posiadaniu parasola) ponieważ bryłki już o średnicy kilku centymetrów mogą narażać na utratę zdrowia.