Mgła - jak powstaje? Czym różni się od zamglenia? Wyjaśniamy [DEFINICJE]

Czym właściwie jest mgła i jak postaje? W artykule odpowiadamy na pytanie, co jest potrzebne, aby doszło do utworzenia się tego zjawiska. Wyjaśniamy także różnice między mgłą a zamgleniem.

Tajemnicza i mistyczna stanowi od wielu lat liczne inspiracje dla malarzy, fotografów czy poetów. Każdy wie jak wygląda, mniej osób już jednak potrafi wytłumaczyć w jaki sposób powstaje. Co ciekawe, mgła a zamglenie to dwa osobne zjawiska, które warto rozróżniać zwłaszcza wybierając się w góry czy podczas jazdy samochodem. Jak powstaje mgła i czym właściwie jest?

Zobacz wideo Spójrz na niebo. Czy wiesz, jakie widzisz chmury?

Mgła. Czym właściwie jest? Jaka jest jej definicja? 

Mgła w swojej budowie nie rożni się od chmury. To nic innego jak pewnego rodzaju zawiesina składająca się z maleńkich kropel wody (bądź kryształków lodu - w zależności od warunków, w których postawała). Kropelki tworzące mgłę znajdują się w powietrzu tuż przy powierzchni Ziemi i mają zazwyczaj mniej niż 0,05 mm średnicy.

Jak powstaje mgła?

Mgła, jak zresztą i chmura, powstaje przez tzw. kondensację, czyli skraplanie się pary wodnej. Ciepłe masy powietrza wędrują z Ziemi do góry, gdzie stykają się z zimnymi - w efekcie czego następuje skraplanie. Temperatura jaką osiągnie powietrze na dużej wysokości wpływa na skład mgły. Jeśli będzie ujemna - mgła będzie złożona z kryształków lodu, jeśli dodatnia - z drobnych kropel wody. 

Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl.

Pięciokrotna tęcza nad New JerseyFotograf uchwycił pięciokrotną (!) tęczę. Meteorolog: "To naprawdę wyjątkowe"

Czym różni się mgła od chmury?

Wiele osób często myli mgłę z chmurami warstwowymi (stratus), które również mają jednolity i mleczny lub szary kolor. Tym, co odróżnia od nich mgłę, jest wysokość, na której się znajdują. Mgła przede wszystkim dotyka ziemi. Statusy z kolei to chmury piętra niskiego. Oznacza to, że są zawieszone stosunkowo nisko nad Ziemią (poniżej 600/500 metrów), jednak nie mają z nią styczności. 

Staruszek codziennie śpi z podopiecznymi organizacji zajmującej się chorymi kotamiDziadek przychodzi do schroniska codziennie. Ucina sobie drzemkę z kotami

Mgła a zamglenie. Jaka jest różnica?

Wiele osób używa słowa "zamglenie", by opisać warunki panujące na drodze podczas mgły. To jednak błąd, ponieważ mgła a zamglenie mają zasadniczą różnicę. Przede wszystkim zamglenie pozwala na zdecydowanie lepszą widzialność niż mgła. Choć oba zjawiska składają się z kropel wody, to te tworzące zamglenie są zdecydowanie drobniejsze (mniej niż 0,01 mm). Podczas gdy mgła ogranicza widzialność  do 1 km, przy zamgleniu będzie wynosiło ono od 1 do ok 8 czy 9 km.