Krupy śnieżne, czyli zjawisko które może zwiększyć ryzyko zejścia lawiny. Jak powstaje?

Krupy śnieżne to rodzaj opadu atmosferycznego, który trudno zaobserwować na terenie zamieszkałym przez ludność. Spotkać go można natomiast w wysokich partiach gór, gdzie w połączeniu ze śniegiem zdecydowanie podnosi on ryzyko zejścia lawiny. Jak powstaje krupa śnieżna?

Krupy śnieżne: definicja zjawiska

Krupy śnieżne to opad atmosferyczny, który zawsze ma charakter przelotny. Przyjmuje postać kulistych, nieprzezroczystych ziarenek lodowych, których średnica zawiera się w przedziale od dwóch do pięciu milimetrów, choć w skrajnych przypadkach może osiągnąć nawet 15 milimetrów. Są one całkowicie porowate, czym wyróżniają się od krupy lodowej.

Burza. Zdjęcie ilustracyjneCzy w czasie burzy trzeba wyłączyć sprzęt elektroniczny z gniazdka?

Krupy śnieżne - co to jest?

Z uwagi na charakter występowania krupy śnieżne są mniej białe niż śnieg, a w przekroju nie są przezroczyste. Ich główną cechą jest fakt, że po spotkaniu z podłożem nie odbijają się od niego. W skrajnych przypadkach nagromadzenie się ładunków elektrycznych na granulkach krupy może sprawić pojawienie się wyładowań atmosferycznych.

Jak powstają krupy śnieżne?

Krupy śnieżne powstają w temperaturze poniżej zera stopni Celsjusza na skutek zamarzania kropelek chłodnej wody chmury, która pojawia się na płatkach śniegu. Proces ten jest podobny do tworzenia się szadzi na przedmiotach. Do powstawania krup dochodzi w chmurach kłębiastych lub warstwowo-kłębiastych, czemu towarzyszą silna konwekcja (zimny front) lub przelotne opady (strefa wiosenna).

Zobacz wideo Stopnie zagrożenia lawinowego

Krupy śnieżne jako zjawisko atmosferyczne. Gdzie można je spotkać?

Najczęściej zjawisko krupy śnieżnej występuje w klimacie wysokogórskim. Powstała w wyniku opadu warstwa ma wyższą gęstość niż pokrywa śnieżna z płatków śniegu. Charakterystyka tego zjawiska, polegająca na zwieraniu i stabilizowaniu się na powierzchni w ciągu nawet 48 godzin od upadku sprawia, że może leżeć nawet przy minimalnie dodatnich temperaturach.

Krótka historia wycinania lasów. Na zdjęciu prof. Jan HoleksaOd karczowania pod uprawy, przez fabryki drewna. Krótka historia wycinania lasów

Krupy śnieżne jako zjawisko atmosferyczne. Co warto wiedzieć?

Biorąc pod uwagę wysokogórski klimat, w którym najczęściej występuje zjawisko krupy śnieżnej, jej połączenie ze śniegiem płatkowym może być niebezpieczne. Małe tarcie, kulisty kształt i duża gęstość powodują, że wzrasta ryzyko lawiny. Zwiększone jest również ryzyko lawin dla śniegu, który następnie na nie opada.