Pył wodny możesz zobaczyć już tego lata! Co to za zjawisko?

Pył wodny to zjawisko, do którego zaistnienia potrzebny jest dość mocny wiatr będący w stanie poderwać z powierzchni wody pojedyncze krople, tworząc z nich widoczną z oddali mgiełkę. Na czym polega zjawisko pyłu wodnego?

Pył wodny: definicja zjawiska

Pył wodny jest zbiorem kropel wody, które są porywane przez wiatr z rozległej powierzchni wody, na przykład z jeziora czy morza. Najczęściej do ich "porwania" dochodzi z formujących się na tafli grzbietów fal, po czym są one unoszone w powietrzu na niewielką wysokość.

Pył diamentowy to rodzaj opadu atmosferycznego, którego próżno wypatrywać w naszej strefie klimatycznej.Pył diamentowy. Gdzie można zobserwować to wyjątkowe zjawisko?

Pył wodny - co to jest?

Pył wodny, jak sama nazwa wskazuje, przyjmuje formę pyłu lub delikatnej mgiełki, dobrze widocznej nawet z dalszej odległości. Porwane krople wody unoszą się na wysokość maksymalnie kilku metrów i mogą przemieszczać się zgodnie z kierunkiem wiatru.

Jak powstaje pył wodny?

Aby mogło wystąpić zjawisko pyłu wodnego, nad taflą wody musi panować dość wietrzna pogoda. Nie ma konkretnego zakresu prędkości porywów, które odpowiadają za pojawienie się pyłu, jednak im mocniejszy wiatr, tym większa ilość kropel wody może zostać porwana w powietrze. W przypadku wyższej temperatury dodatkowo może pojawić się zjawisko zamglenia nad wodą.

Zobacz wideo Czy duże opady śniegu pozwolą odbudować nasze zasoby wodne?

Pył wodny jako zjawisko atmosferyczne

Pył wodny towarzyszy również między innymi podczas formowania się trąby wodnej, jednak w znacznie silniejszym natężeniu. Sam pył generowany przez wiatr i prowadzący do uniesienia kropel wody nie jest groźnym zjawiskiem. Występuje na różnych rodzajach wód, niezależnie od ich położenia czy miejscowego rozkładu temperatur.

Krupa śnieżna. Zdjęcie ilustracyjneKrupy śnieżne. Jak powstają?

Pył wodny jako zjawisko atmosferyczne. Co warto wiedzieć?

Nierzadko przy okazji powstania pyłu wodnego można zaobserwować zjawisko optyczne przypominające tęczę. Odpowiada za to sytuacja, w której promienie słoneczne odbijają się od tafli wody. Przenikając przez uniesione w powietrze krople wody dochodzi do powstania tego wrażenia. Ponadto pył wodny może występować punktowo, zgodnie z pionowym kierunkiem wiatru.

Zobacz też: To nie jest "zwykłe lato". Upałów jest więcej, są silniejsze i coraz groźniejsze