Zamieć śnieżna jest zjawiskiem, w trakcie którego dochodzi do przenoszenia śniegu przez wiatr, bez występowania w tym samym czasie opadów śniegu. W efekcie dochodzi do tworzenia się zasp śnieżnych, które nawet pomimo niewielkiej pokrywy śnieżnej mogą przybierać spore rozmiary.
W praktyce zamieć śnieżna często może być mylona z zawieją, które z jednej strony mogą się odznaczać wyraźniejszymi porywami wiatru, a z drugiej w ich trakcie występują opady śniegu. Zamieć teoretycznie nie musi wywoływać drastycznych skutków czy też szkód, jednak w połączeniu z innymi zjawiskami może doprowadzić między innymi do trudności komunikacyjnych.
Za powstawanie zjawiska odpowiedzialne są konkretne rodzaje porywów wiatru. Wyróżnia się trzy różne formy zamieci naziemnych.
Intensywność zamieci śnieżnej w dużym stopniu zależy od kilku czynników, takich jak :
Zamiecie śnieżne występują właściwie na całym świecie, ale w odróżnieniu od innych burz zimowych w ich tworzeniu lub zapobieganiu w dużym stopniu pomaga topografia. Najważniejszym czynnikiem prowadzącym do tego zjawiska jest rozległy otwarty, stosunkowo płaski teren. Intensywność zamieci łagodzona jest m.in. przez każdy rodzaj flory, a zwłaszcza formy iglaste.
Zobacz też: Władze Nepalu chcą przenieść jeden z obozów bazowych na Mount Everest. Bo lodowiec Khumbu się przerzedza