Zamieć śnieżna. Jakie warunki muszą zaistnieć, aby do niej doszło?

Zmieć śnieżna to zjawisko, które występuje w naszej szerokości geograficznej występuje zimą, gdy ilości zalegającego śniegu są obfite i towarzyszą im silne porywy wiatru. Czy zamieć może być niebezpieczna?

Zamieć śnieżna: definicja. Na czym polega zamieć?

Zamieć śnieżna jest zjawiskiem, w trakcie którego dochodzi do przenoszenia śniegu przez wiatr, bez występowania w tym samym czasie opadów śniegu. W efekcie dochodzi do tworzenia się zasp śnieżnych, które nawet pomimo niewielkiej pokrywy śnieżnej mogą przybierać spore rozmiary.

Krupa śnieżna. Zdjęcie ilustracyjne Krupy śnieżne. Jak powstają?

Co to jest zamieć śnieżna?

W praktyce zamieć śnieżna często może być mylona z zawieją, które z jednej strony mogą się odznaczać wyraźniejszymi porywami wiatru, a z drugiej w ich trakcie występują opady śniegu. Zamieć teoretycznie nie musi wywoływać drastycznych skutków czy też szkód, jednak w połączeniu z innymi zjawiskami może doprowadzić między innymi do trudności komunikacyjnych.

Jak powstaje zamieć śnieżna?

Za powstawanie zjawiska odpowiedzialne są konkretne rodzaje porywów wiatru. Wyróżnia się trzy różne formy zamieci naziemnych.

  • Pierwszy, przy poziomej adwekcji wiatrów prowadzi do niewielkiego uniesienia śniegu.
  • Drugi, przy pionowej adwekcji skutkuje wyraźnym ich podnoszeniem, nawet do wysokości 500 metrów.
  • Najpoważniejsze skutki może mieć trzecia forma, występująca podczas mieszania termiczno-mechanicznego, kiedy to tworzą się tzw. masywne rolki konwekcyjne.
Zobacz wideo Czy duże opady śniegu pozwolą odbudować nasze zasoby wodne?

Zamieć śnieżna jako zjawisko atmosferyczne

Intensywność zamieci śnieżnej w dużym stopniu zależy od kilku czynników, takich jak :

  • ukształtowanie terenu,
  • natężenie opadów śniegu,
  • porywistość i siła wiatru,
  • wielkość kryształków śniegu, 
  • temperatura i wilgotność powietrza. 

Śnieg ziarnisty to zjawisko meteorologiczne przejawiające się opadami w postaci małych, w większości przypadków nieprzezroczystych ziarenek lodu, których średnica nie przekracza jednego milimetra. Śnieg ziarnisty. Jak powstaje i gdzie można go zaobserwować?

Zamieć śnieżna jako zjawisko atmosferyczne. Co warto wiedzieć?

Zamiecie śnieżne występują właściwie na całym świecie, ale w odróżnieniu od innych burz zimowych w ich tworzeniu lub zapobieganiu w dużym stopniu pomaga topografia. Najważniejszym czynnikiem prowadzącym do tego zjawiska jest rozległy otwarty, stosunkowo płaski teren. Intensywność zamieci łagodzona jest m.in. przez każdy rodzaj flory, a zwłaszcza formy iglaste.

Zobacz też: Władze Nepalu chcą przenieść jeden z obozów bazowych na Mount Everest. Bo lodowiec Khumbu się przerzedza